czas czytania: 3 min materiał partnera

Kim jest barber i jakie usługi oferuje?

barber

Dbałość o włosy to przede wszystkim domena kobiet, które lubią się zmieniać, poprzez inną fryzurę czy koloryzację. Mężczyźni także coraz częściej korzystają z usług fryzjera lub bardziej profesjonalnych, wykonywanych przez barbera, którzy odnotowują wzrost popularności wśród panów zapuszczających brodę. Czym dokładnie zajmuje się barber? Fryzjer czy golibroda – które określenie trafniej odnosi się do oferowanych przez niego usług?

Skąd się wzięli barberzy?

Jakiś czas temu bardzo popularny wśród męskiej części społeczeństwa był styl drwala. Postawny, dobrze zbudowany mężczyzna nosił charakterystyczną koszulę w kratę i bujną brodę. Utrzymanie nienagannego, schludnego wyglądu takiego zarostu wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji i strzyżenia. Tym w wielkim skrócie zajmują się barberzy, pożądani przez każdego brodacza, profesjonaliści, tacy jak Paulina Wiklak. Bo kto powiedział, że barber to tylko rodzaj męski? Barberzy to nie wytwór nowoczesnego świata i postępu we wszystkich dziedzinach życia. Przecież w przeszłości podobne czynności wykonywał golibroda. On jednak w większości przypadków zajmował się tylko goleniem zarostu i przycinaniem go głównie przy pomocy brzytwy. Współcześnie częściej używa się maszynek elektrycznych. Do zadań barbera należy także pielęgnacja zarostu i okolic, w których występuje, np. szyi. Mężczyźni już nie boją się kosmetyków i z przyjemnością oddają się w ręce specjalistów. Peelingi, olejki, balsamy to tylko niektóre specyfiki wykorzystywane w pracy barbera.

Czy barber to fryzjer?

Kolejnym określeniem używanym zamiennie w odniesieniu do barbera, jest fryzjer. To  również nie do końca trafny zwrot. Fryzjer zajmuje się bowiem stylizacją włosów, strzyżeniem, farbowaniem, układaniem włosów, barber z kolei stylizuje zarost, brodę i wąsy, nadając im perfekcyjną formę i kształt. Czasami także dokonuje koloryzacji, w przypadku, gdy na owłosieniu twarzy widać oznaki siwienia. Te czynności niewątpliwie mają charakter odmładzający. Zadaniem zabiegów wchodzących w skład usług barberskich jest oprócz walorów estetycznych zapewnić klientowi chwilę relaksu, odprężenia oraz mile spędzonego czasu. W ten sposób swoją pracę wykonuje Paulina Wiklak, oferująca kompleksowe usługi barbera, m. in. królewskie strzyżenie brzytwą oraz strzyżenie brody z użyciem kompresów łagodzących. Mężczyźni mogą wówczas zaznać nieco przyjemności, a dodatkowo zyskać idealny, wypielęgnowany zarost, który nie będzie odstraszał. Wręcz przeciwnie, świadczyć będzie on o  elegancji i dbałości przedstawicieli płci męskiej o swoją prezencję. 

Opracowanie artykułu:

Brynowska 65 lok. 2
40-548 Katowice woj. śląskie