czas czytania: 14 min materiał partnera

Badania psychologiczne dla kierowców- kiedy są konieczne?

kierowca

Wiele grup zawodowych w Polsce objętych jest koniecznością wykonania badań psychologicznych. W tym także kierowcy zawodowi. Nie powinno nas to dziwić, w końcu zdrowie psychiczne jest równie ważne co sprawność fizyczna. A jednak skierowanie pracownika do lekarza medycyny pracy nie budzi takich emocji ,jak obowiązek jego wizyty u psychologa. Dlaczego psychotesty są tak ważne? Czy każdy przeciętny kierowca powinien je wykonać?

Po co je wykonywać?

Badania psychologiczne pozwalają ocenić sprawność intelektualną, psychomotoryczną i koordynację pacjenta. Są także źródłem informacji o jego osobowości. Profesjonalnie przeprowadzone psychotesty dostarczają odpowiedzi w temacie widzenia przestrzennego, umiejętności oceny odległości i reakcji na nagłe zdarzenia potencjalnego kierowcy zawodowego. Wykonuje się je w celu zminimalizowania ryzyka wypadku nad drodze. Od lat statystyki pokazują, że to właśnie brak umiejętności i predyspozycji do prowadzenia samochodu jest najczęstszym powodem przykrych zdarzeń drogowych. Dużo mniejsze znaczenie ma awaryjność pojazdu czy rodzaj nawierzchni. Badania dowodzą, że zawodowi kierowcy powodują znacznie mniej wypadków niż amatorzy, którzy nie przechodzą badań psychologicznych. Właściwe przestrzeganie przepisów prawnych zapewnia nam wszystkim bezpieczeństwo na drodze.

Jak wyglądają psychotesty?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każde stanowisko pracy charakteryzuje się innymi wymaganiami.  Badania psychologiczne są bardzo różnorodne i obejmują wiele dziedzin. Z pewnością możemy spodziewać się testu w formie papierowej i badań przy pomocy specjalistycznej aparatury, które poprzedzi szczegółowy wywiad z psychologiem. Na koniec omówi on z nami uzyskane wyniki. Badaniami psychologicznymi nie należy zbytnio się stresować- nie jest to egzamin mający wpływ na całe nasz życie. Nie trzeba się też do nich przygotowywać w szczególny sposób. Ważne, by stawić się w pracowni psychologicznej w pełni sił. Badania psychologiczne dzielą się na wstępne i okresowe. Możemy je wykonać w dowolnej placówce, która posiada je w swojej ofercie. Jedną z nich jest Pracownia Psychologii, której właścicielką jest pani Tatiana Smok-Gwiazdowska.

Czy każdy kierowca musi je wykonać?

Badaniom psychologicznym może poddać się każdy kierowca lub osoba, która dopiero zaczyna uczyć się prowadzić auto. Jednak ich koniecznością objęci są kierowcy zawodowi, operatorzy sprzętów budowlanych, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, taksówek i konwojenci. Obowiązek ten dotyczy także kandydatów na instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów oraz przedstawicieli handlowych, którzy korzystają z aut służbowych. Na psychotesty zostaną także skierowane osoby posiadające na swoim koncie 24 lub więcej punktów karnych za nieprzepisową jazdę. Warto, by wykonali je kierowcy, którzy uczestniczyli w wypadku drogowym lub stracili prawo jazdy z powodu nietrzeźwości.

Opracowanie artykułu:

Dworcowa 5
63-220 Kotlin woj. wielkopolskie