czas czytania: 3 min

Bieganie to styl życia

Bieganie to styl życia

Bieganie to sposób na zdrowy styl życia. Dzięki niemu nasz organizm zachowuje energię, dotleniamy się i wspomagamy procesy myślenia. W tym miejscu moglibyśmy wymieniać wiele zalet, ale to wszystko jest bez większego znaczenia, jeżeli nie mamy poczucia realnej radości z biegania. Jeżeli robimy to bez przekonania i pasji, nigdy nie osiągniemy sukcesu i nigdy nie będzie nas to cieszyło.

Dlaczego zaczynamy biegać?

Zaczynamy biegać z różnych powodów oraz pod wpływem różnych ludzi. Jednak najważniejsze jest, abyśmy zaczęli biegać po prostu dla siebie i dlatego, że sprawia nam to przyjemność. Jeżeli bieganie to tylko narzędzie, aby lepiej prezentować się przed innymi, nigdy nie będzie nam sprawiało prawdziwej radości, ponieważ wtedy przez pozornie robienie czegoś dla siebie, robimy coś tak naprawdę dla innych.

Jakie są korzyści z biegania?

Bieganie jest stylem życia, metodą na stres, na radość z codzienności oraz doskonałą metaforą życia. Bieganie potrafi uzależniać! 🙂 Pomimo nieprzyjemnych dolegliwości jak zakwasy z poprzedniego treningu lub pojawiające się zmęczenie, wciąż chcesz biec dalej, pojawiają się endorfiny, uśmiech na twarzy oraz wewnętrzne poczucie spełnienia i radości.

Bieganie bywa też lekiem na stres i problemy szczególnie, gdy mamy ciężki dzień i duża ilość spraw kłębi się w naszych głowach. Jak w przypadku każdego lekarstwa, dozowanie zróżnicowane jest od osoby i indywidualnych predyspozycji. U mnie zaczyna działać po przebiegnięciu minimum 4 km. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że od 4 km dopiero zaczynam zauważać objawy “leku” w postaci biegania.  Po 4 km w mojej głowie uruchamia się stan ekstazy biegowej i po prostu biegnę przed siebie, cieszę się, że jestem w tym miejscu i w pewnym momencie przychodzi rozwiązanie problemu, z którym dziś się mierzyłem.

Dlatego mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że bieganie wiele mnie nauczyło i nie tylko chodzi tu o styl biegania czy trenowanie wytrzymałości. Mam na myśli również wytrwałość, pokorę, radzenie sobie z problemami oraz zdolność doceniania tego, co mam.

Bieganie to styl życia

Bieganie jest dobrą metaforą życia i naszego nastawienia do każdego dnia. Metafora biegacza dotyczy każdego, niezależnie czy pracuje fizycznie (jak ja kiedyś), czy umysłowo przed komputerem (jak ja dziś). Na trasie biegu przychodzi moment kryzysu, podczas którego prawie się upada, czujemy ból nóg, dochodzi ogólne zmęczenie. Najważniejsze jest, by nie przestawać biec, nie zatrzymywać się. W pewnym momencie okazuje się, że kryzys mija, dalej żyjesz i dalej biegniesz. I tę zasadę zacząłem stosować w życiu każdego dnia.

Bieganie to chęć życia. Pozwala każdego dnia stawać się bardziej wytrzymałym, bardziej rozumieć samego siebie, swoje oczekiwania oraz pragnienia i nauczyć się, że ograniczenie to słowo, które występuje tylko w słowniku na literę “o”.

Każdego dnia stajemy przed wyzwaniami, koniecznością poradzenia sobie z różnymi ciężkimi sytuacjami. Najważniejsze jest znaleźć odpowiedni styl życia, zaszczepić coś, co powoduje radość, uśmiech, rozwiązanie problemów i będzie lekarstwem na zło. U mnie jest to bieganie, u Ciebie może być to rower, rolki. Nie czekaj, zacznij już dziś!

Opracowanie artykułu:

Postępu 14A
02-676 Warszawa woj. mazowieckie