czas czytania: 2 min

Polacy chcą być coraz bardziej “fit”!

Moda na aktywny i zdrowy styl życia na dobre zadomowiła się w polskich miastach. Polacy coraz lepiej wiedzą co jest zdrowe. Zaczynają doceniać produkty bio i eko, wprowadzają do swojej diety pewne ograniczenia, a wygodne fotele chętnie zamieniają na rowery, orbitreki oraz bieżnie w klubach fitness. Z badań (przeprowadzonych przez TNS Polska „Aktywność sportowa Polaków”*) wynika, że 32% Polaków uprawia sport przynajmniej trzy razy w tygodniu. Jednym słowem – naród ogarnęła moda na bycie fit.

Potwierdzeniem wzrostu popularności aktywności fizycznej w Polsce są m.in. uliczne biegi masowe, w których z roku na rok bierze udział coraz więcej osób. Włodarze miast z powodzeniem organizują maratony oraz biegi charytatywne. Miejskie imprezy sportowe, do których uczestnicy intensywnie przygotowują się w siłowniach, odbywają się prawie przez cały rok. Moda na „bycie fit” jest atrybutem osób zdyscyplinowanych i osiągających sukcesy zawodowe. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się zajęcia w klubach fitness i w siłowniach, a na portalach społecznościowych chętnie odwiedzane są profile osób wysportowanych i promujących zdrowy styl życia oraz zbilansowaną dietę.

Uprawianie sportu i dbanie o dobrą kondycję fizyczną to nie tylko moda, ale przede wszystkim wyścig o zdrowie. Aktywność fizyczna jest szczególnie potrzebna osobom pracującym w biurach, wykonującym siedzący tryb pracy, czyli głównie mieszkańcom miast. Większość z nich to również użytkownicy urządzeń mobilnych, którzy chętnie korzystają z aplikacji pozwalających na szybkie i efektywne zdobywanie informacji o firmach, produktach i usługach.

Z roku na rok coraz więcej osób podejmuje różne formy aktywności fizycznej. Najpopularniejszym sportem wśród Polaków jest: jazda na rowerze, bieganie oraz pływanie. Są to dyscypliny cieszące się dużą popularnością we wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od miejsca zamieszkania, płci czy wykształcenia.

Kobiety i mężczyźni równie chętnie korzystają także z klubów fitness (odpowiednio 20% i 22% aktywnych fizycznie). Różne są jednak sposoby korzystania z tych miejsc. Przykładowo, kobiety preferują zajęcia grupowe, a mężczyźni – ćwiczenia indywidualne.

Osoby uprawiające sport kierują się różnymi motywacjami. Dla jednych to przyjemność i sposób na dbanie o zdrowie. Inni podejmując aktywności fizyczne kierują się poprawą samopoczucia, chęcią bycia w dobrej formie lub dla odreagowania stresu. Pierwszym krokiem do podjęcia aktywności fizycznej często jest znalezienie klubu fitness lub siłowni w pobliżu domu lub pracy, gdzie będziemy mogli zadbać o formę.

 

* Źródło: TNS Polska “Aktywność sportowa Polaków”, wrzesień 2015 r.