czas czytania: 16 min materiał partnera

Psychoterapia metodą Gestalt jako droga do poznania i zrozumienia siebie

psychoterapia gestalt

Terapia psychologiczna metodą Gestalt to rodzaj terapii humanistycznej, która  została zainspirowana filozofią Orientu oraz psychoanalizą. Opiera się na założeniu, iż należy żyć „tu i teraz” oraz dążyć do osiągnięcia większej niezależności, która daje człowiekowi wolność, pozwala na zrozumienie siebie oraz budowanie zdrowych i satysfakcjonujących relacji. Metoda jest wykorzystywana przez wielu psychoterapeutów, m.in. w Gabinecie Psychoterapeutycznym Magdaleny Grudy-Kiełbik.

Na czym polega terapia Gestalt?

Metoda terapii Gestalt powstała w pierwszej połowie XX wieku. Jej twórcami są Frederick i Laura Perls. Zakłada ona, że człowiek, by móc być szczęśliwym, spełnionym i rozwijać swój potencjał, musi żyć w zgodzie sam ze sobą. Każdy człowiek powinien dbać o siebie, rozpoznawać i akceptować odczucia, uczucia i emocje (pozytywne i negatywne), jakie towarzyszą mu, gdy znajduje się w określonych sytuacjach, i nie uciekać od tego, czego właśnie doświadcza. Jeżeli zaczyna tłumić w sobie emocje i uczucia, mogą one zostać zablokowane i tworzyć narastający niepokój, który odbija się zarówno na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Istotą metody Gestalt jest poszerzenie świadomości w zakresie zachowania, uczuć, myśli i potrzeb, by pacjent mógł określić, czy to czego doświadcza i co odczuwa satysfakcjonuje go. Chodzi o wypracowanie w człowieku poczucia odpowiedzialności za swoje czyny, emocje i odczucia. Terapia metodą Gestalt sprawdza się również w leczeniu klinicznym, jako pomocne narzędzie w leczeniu depresji czy wszelkich fobii. W połączeniu innymi metodami można ją wykorzystać w leczeniu psychoz czy w terapii uzależnień.

Kto powinien skorzystać metody Gestalt?

W związku z tym, iż terapia Gestalt zakłada, że problemy emocjonalne oraz zaburzenia psychiczne są wynikiem nieradzenia sobie z problemami osobistymi, braku umiejętności nadaniu sensu własnemu życiu oraz posiadania nawyków, które blokują osobisty rozwój, kieruje się ją przede wszystkim do osób zmagających się z wszelkiego rodzaju kryzysami oraz traumatycznymi przeżyciami. Ale nie tylko. W gabinecie pani Magdaleny Grudy-Kiełblik pomoc znajdą także osoby, zmagające się z depresją czy nerwicą. Terapeutka przy pomocy tej metody prowadzi terapię uzależnień, terapię dla osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline. Tu możesz nauczyć się jak radzić sobie ze stresem, bezsennością i wahaniami nastroju. Jeśli ty bądź ktoś z twoich bliskich toczy walkę z zaburzeniami odżywiania, to również uzyska specjalistyczną pomoc. Dzięki terapii psychologicznej dowiesz się jakie są źródła niepowodzeń zawodowych oraz problemów rodzinnych czy partnerskich. Poza terapią indywidualną gabinet posiada w swojej ofercie terapię dla par oraz rodzin. Do psychologa mogą się zgłosić również osoby, które pragną poznać samych siebie, rozwijać swoją osobowość i żyć pełnią życia.