czas czytania: 6 min

Rodzaje i leczenie implantami zębów

implanty zębów

Piękny i zadbany uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety jego posiadanie nie zawsze jest możliwe. Nie każdy ma naturalnie białe i zdrowe zęby. Czasem za sprawą próchnicy, nieleczonych chorób lub uszkodzeń dochodzi do ubytków w zębach. Doskonałym rozwiązaniem są implanty zębowe. Protetyka stomatologiczna pozwala w pełni zrekonstruować wszelkie braki i przywrócić pełny uśmiech. W naszym artykule przyglądamy się rodzajom implantów stomatologicznych oraz poszczególnym etapom leczenia.

Co to jest implant zęba i kiedy się go stosuje?

Implanty dentystyczne to stomatologiczne protezy. Stanowią zarazem sztuczne korzenie, których wielkość jest równa naturalnym. Mają kształt wydłużonego walca lub śruby o średnicy ok. 3-5 mm oraz długości ok. 7-21 mm. Pozwalają na uzupełnienie lub rekonstrukcję zębów poprzez wszczepienie w szczękę. Wykonuje się je u osób, u których nie stwierdzono szczególnych przeciwwskazań. Leczenie protetyczne stosuje się w przypadku utraty uzębienia lub całkowitego bezzębia. Wywołują je najczęściej nieleczone schorzenia, próchnica oraz wiek. Lekarze stomatolodzy posługują się nimi w sytuacji:

  • Braku pojedynczego, kilku sąsiadujących lub nie zębów,
  • Bezzębia,
  • Ubytków między zębami: dotyczy zębów i różnych przerw między nimi. W ten sposób zwiększa się liczbę podstaw pod planowany most lub korony protetyczne,
  • Jako zamiennik ruchomej protezy (wyjmowanej na noc).

Rodzaje implantów

Implanty dentystyczne, które proponuje współczesna stomatologia protetyczna, dobierane są podczas konsultacji. Najczęściej do zabiegu używa się wykonanych z tytanu. Są najbardziej wytrzymałe i pozwalają na długi okres użytkowania. Ich wadą jest jednak nieestetyczny wygląd. W niektórych przypadkach dochodzi od obniżenia się linii dziąseł i niewskazanego ukazania się tytanowego elementu. Inną opcję stanowią wszczepy z cyrkonu. Wyglądają bardziej naturalnie, ponieważ wykorzystana do ich budowy substancja imituje tkankę uzębienia. Nie są też podatne na ścieranie i dopasowują się do tkanki kostnej. Są odporne na czynniki zewnętrzne np. kwaśne substancje i na zmiany temperatury. Ich główną zaletą jest to, że są zbliżone do naturalnego koloru uzębienia.

Leczenie implantologiczne

Każdy zabieg poprzedza wstępna wizyta u dentysty. W jej trakcie przeprowadzony zostaje szczegółowy wywiad. Polega na kontroli stanu zębów oraz ocenie możliwej rekonstrukcji ubytków. Podczas badania wykonuje się RTG pantomograficzne, połączone czasem z tomografią komputerową lub densytometrią kości. Na podstawie otrzymanych wyników możliwe jest rozpoczęcie właściwego leczenia. Zabieg wszczepienia implantu polega na umieszczeniu go w kości. Miejsce przygotowuje się poprzez specjalnie dobrane kalibrowane wiertła. Po utworzeniu otworu, zostaje odpowiednio wkręcony. Pacjent przebywa pod miejscowym znieczuleniem. Po zakończeniu zabiegu, otrzymuje się dokładne zalecenia dalszego postępowania. Wskazana jest również wizyta kontrolna. Najczęściej ustalana jest 10-14 dni po zabiegu. Na zamocowanym wszczepie dokonuje się następnie protetycznej odbudowy za pomocą koron, mostów lub protez. Zwykle trwa to 2-6 miesięcy.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Implanty stomatologiczne nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów zdrowotnych, np. cukrzycy czy AIDS, ciąży, parodontozy, nowotworów, przebywania pod wpływem środków odurzających i alkoholu, czy zaburzeń układu krzepnięcia. Zabieg nie jest polecany dla młodych osób, u których kości wciąż się rozwijają. Osoby palące, z chorobą Parkinsona lub zaburzeniami psychicznymi również się nie kwalifikują. Zabiegu nie wykonuje się także w przypadku urazów w jamie ustnej lub zapaleń.

Leczenie protetyczne pozwala na uzupełnienie nieestetycznych braków w uzębieniu i odzyskanie pełnego uśmiechu. To, jakie implanty zębowe wybrać, doradzi na pewno doświadczony stomatolog.