Lubań

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Lubań to miasto położone na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą, w województwie dolnośląskim. Jest siedzibą władz powiatu. Zajmuje powierzchnię 16,12 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 20 965 mieszkańców. Znajduje się na międzynarodowym szlaku pątniczym – Drodze św. Jakuba.

W drugiej połowie XIII wieku Lubań uzyskał prawa miejskie, a niecałe sto lat później trafił pod władanie czeskie. W XVI wieku nastąpił intensywny rozwój miasta, a w następnych stuleciach rozwijało się w nim sukiennictwo. W pierwszej połowie XIX wieku miasto znalazło się pod panowaniem pruskim. W 1945 roku Lubań został miastem powiatowym na Ziemiach Odzyskanych.

W Lubaniu znajduje się wiele zabytków sięgających swoją historią nawet XIV wieku, takich jak stare miasto, kościół parafialny pw. Trójcy Świętej z XIX wieku, zabytkowy szpital przedwojenny przy ulicy Zawidowskiej, kościół ewangelicki Marii Panny z drugiej połowy XIV–XIX wieku czy wieża Trynitarska z pierwszej połowy XIV.

Podział administracyjny miasta dzieli je na centrum, w którego skład wchodzą Stare Miasto i Śródmieście, osiedla: Piastów, Waryńskiego, Zodiak, Fabryczna i Kolejowa oraz dzielnice: Księginki i Uniegoszcz.'

Obszar:
16 km2
Liczba ludności:
około 21 000
Województwo:
dolnośląskie
Kody pocztowe:
od 59-800 do 59-801
Liczba podmiotów gospodarczych:
1 700
Współrzędne geograficzne:
51.1200000 15.2894440