Legnica - najważniejsze informacje o mieście

Legnica

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Legnica jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, na Ziemi Legnickiej, nad rzekami Kaczawą i Czarną Wodą. Zajmuje obszar 56,29 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 99 350 mieszkańców, według najnowszych danych GUS. Czyni ją to trzecim w województwie – po Wrocławiu i Wałbrzychu – miastem w województwie.

Pierwsze informacje o osadnictwie Słowian na terenie dzisiejszej Legnicy pochodzą z VIII wieku. Prawa miejskie uzyskała ona w 1252 roku, już jako stolica śląskiego Księstwa Legnickiego, a niecałe sto lat później została lennem czeskim. W XVII wieku przeszła pod panowanie Prus i stała się garnizonem. W 1945 znalazła się w granicach Polski.

W Legnicy funkcjonuje Muzeum Miedzi, niezależna galeria sztuki oraz kino. Co roku odbywają się w niej Dni Legnicy, podczas których trwają koncerty z Polski i zagranicy. W mieście mają miejsce również doroczne międzynarodowe festiwale, takie jak Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Miasto”, festiwal rysunku satyrycznego – „Satyrykon-Legnica” czy przegląd form złotniczych – „Srebro”.

Legnica ma status miasta na prawach powiatu, jest też siedzibą samorządu powiatu legnickiego. Miasto nie ma podziału administracyjnego na osiedla ani dzielnice.
Obszar:
56,29 km2
Liczba ludności:
około 99 300
Województwo:
dolnośląskie
Kody pocztowe:
od 59-200 do 59-220
Liczba podmiotów gospodarczych:
9 202
Współrzędne geograficzne:
51.2070000 16.1553200