Wrocław - najważniejsze informacje o mieście

Wrocław

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Wrocław to miasto na prawach powiatu położone w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej nad rzeką Odrą. Jest stolicą województwa dolnośląskiego i czwartym pod względem liczby ludności miastem w Polsce – liczy prawie 643 tys. mieszkańców. Jego powierzchnia wynosi 293 km2.

Historia Wrocławia jest związana z osadą, która rozwinęła się dzięki sprzyjającemu położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, biegnących z zachodu na wschód oraz z południa Europy na północ. W 1261 r. dokonano lokacji na prawie magdeburskim, a miasto otrzymało Radę Miejską. Znaczący rozwój Wrocławia w zakresie infrastruktury, przemysłu i kultury nastąpił w XIX wieku. Miasto kilkukrotnie zmieniało swoją przynależność państwową, aż po II wojnie światowej znalazło się w granicach państwa polskiego.

Wrocław podzielono na 5 dzielnic, jednak obecnie nie posiadają one własnej osobowości prawnej. Miasto składa się administracyjnie z 48 osiedli i to one stanowią jednostki pomocnicze. Osiedla mają własne rady osiedlowe i zarządy, które spełniają ograniczone funkcje samorządowe.

Położony nad Odrą Wrocław jest miejscem, które przyciąga wielu turystów. Jest to miasto 12 wysp i 112 mostów – zajmuje 4 miejsce w Europie pod względem liczby mostów i kładek. Wrocław jest też pełen zabytkowych budynków, kościołów i świątyń, kamienic oraz punktów widokowych. Najstarszą, zabytkową częścią miasta jest Ostrów Tumski.

Stolica Dolnego Śląska jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym i sprzyja rozwojowi przedsiębiorstw. Poza tym zapewnia szeroką ofertę kulturalną, a w 2016 roku było mianowane Europejską Stolicą Kultury.
Obszar:
292,80 km2
Liczba ludności:
około 636 000
Województwo:
dolnośląskie
Kody pocztowe:
od 50-001 do 54-705
Liczba podmiotów gospodarczych:
95 821
Współrzędne geograficzne:
51.1078800 17.0385300