Zamość - najważniejsze informacje o mieście

Zamość

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Zamość jest położony na historycznej Rusi Czerwonej, w dawnej ziemi chełmskiej. Znajduje się w południowej części województwa lubelskiego, jest siedzibą powiatu zamojskiego i gminy Zamość. Zajmuje obszar 30,34 kilometrów kwadratowych i, według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczy 63 437 mieszkańców.

Zamość uzyskał prawa miejskie na podstawie przywileju wystawionego przez Jana Zamojskiego w 1580 roku. Najszybciej rozwijał się w XVII wieku. Chociaż musiał zmagać się z najazdami Kozaków i potopu szwedzkiego, został zdobyty jednak dopiero podczas wojny północnej. W 1809 r. Zamość przyłączono do Księstwa Warszawskiego, a po kongresie wiedeńskim do Królestwa Polskiego. W czasie kampanii wrześniowej niemieckie samoloty zbombardowały Zamość. Zamość został zdobyty przez wojska radzieckie w lipcu 1944 roku.

Będąc w Zamościu, koniecznie trzeba zobaczyć Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To na nim znajdziemy Rynek Wielki, ratusz, kamienice ormiańskie i fragmenty umocnień obronnych. Do innych zabytków należą Biblioteka Akademii Zamojskiej, Pałac Zamoyskich z końca XVI wieku, Akademia Zamojska z XVII wieku czy katedra pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła z końca XVI wieku.
Obszar:
30,34 km2
Liczba ludności:
około 62 500
Województwo:
lubelskie
Kody pocztowe:
od 22-400 do 22-417
Liczba podmiotów gospodarczych:
4 594
Współrzędne geograficzne:
50.7230800 23.2519600