Tereny dzisiejszej Małopolski były pierwotnie prawdopodobnie zamieszkiwane przez Celtów, wypartych później przez Słowian. Kiedy władzę nad tym terytorium sprawowali Austriacy, Małopolska stanowiła zachodnią połowę Galicji. To zmieniło sposób, w jaki była postrzegana, od tego czasu utożsamiana głównie właśnie z Galicją.
Małopolska obejmuje zarówno tereny górzyste (podalpejskie pasmo Karpat na południu, kilka górskich pasm Beskidów, Jurę Krakowską, Góry Świętokrzyskie i Roztocze), jak i żyzne niziny w regionie Pogórza oraz doliny w widłach Wisły i Sanu. Panują w niej odpowiednie warunki do uprawy owoców i winnej latorośli.
W Małopolsce czas spędzać można zarówno na łonie natury, jak i zwiedzając piękne miasta. Warto odwiedzić jeden z parków narodowych – Ojcowski, Tatrzański, czy Babiogórski, Dolinki Krakowskie, Pustynię Błędowską lub Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Można również przejść Szlakiem Architektury drewnianej w Małopolsce albo Szlakiem Orlich Gniazd, lub zwiedzić Kraków, Krynicę Zdrój, Muszynę, czy Niepołomice.
- Obszar:
- 4 530,00 km2
- Liczba ludności:
- około 837 000
- Liczba podmiotów gospodarczych:
- 255 483
- Powiaty:
- Kraków, krakowski, nowotarski, nowosądecki, wielicki, wadowicki, oświęcimski, myślenicki, tarnowski, Tarnów, Nowy Sącz, limanowski, chrzanowski, tatrzański, olkuski, bocheński, gorlicki, brzeski, suski, miechowski, proszowicki, dąbrowski