Pomorze

Najważniejsze informacje o regionie: Pomorze

Informacje o regionie

Pomorze to kraina historyczna nad Morzem Bałtyckim, obejmujące terytoria znajdujące się na północnym obszarze Polski i Niemiec. Obejmuje ona Pomorze Przednie, Rugię, Pobrzeże Szczecińskie, Pobrzeże Koszalińskie, Pobrzeże Gdańskie, Kaszuby, Pojezierze Pomorskie, ziemię chełmińską i Krajnę. Większość Pomorza znajduje się w granicach Polski, w obrębie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Na Pomorzu występują liczne naturalne jeziora, które powstały ze względu na charakterystyczny dla tych obszarów krajobraz morenowy. Jego charakterystyczną cechą są krótkie, uchodzące do morza rzeki. Występują tu przede wszystkim lasy bukowe i sosnowe oraz torfowiska. Na Pomorzu znajdziemy również roślinność taką jak objęte ochroną rosiczki i storczyki.

Pierwszy polski władca, który opanował ziemie całego Pomorza to Mieszko I. Tereny te uniezależniły się od Korony i znalazły pod kontrolą Gryfitów w czasie rozbicia dzielnicowego. W I połowie XVII wieku Pomorze zostało podzielone między Szwecją a Brandenburgią, a następnie zachodnia część przypadła Prusom. Po II wojnie światowej wschodnia część Pomorza została włączona do Polski.

Będąc na Pomorzu, warto zobaczyć zamki krzyżackie w Bytowie i Malborku, dźwig portowy w Gdańsku, latarnię morską w Kołobrzegu, molo i operę leśną w Sopocie, Słowiński Park Narodowy, wydmy i plażę w Łebie, bunkier Wału Pomorskiego w Szczecinku, Bazylikę Maricką i Westerplatte w Gdańsku, Zamek w Gniewie, Iński Park Narodowy i Drawski Park Krajobrazowy czy Półwysep Helski.
Obszar:
11 020,00 km2
Liczba ludności:
około 1 677 800
Liczba podmiotów gospodarczych:
199 135
Powiaty:
Gdańsk, Gdynia, wejherowski, kartuski, Słupsk, pucki, Sopot, słupski, bytowski, lęborski, gdański, nowodworski, Koszalin, kołobrzeski, policki, goleniowski, szczecinecki, gryficki, koszaliński, Świnoujście, kamieński, sławieński, świdwiński, białogardzki, łobeski