Półwysep Helski

Najważniejsze informacje o regionie: Półwysep Helski

Informacje o regionie

Mierzeja Helska, potocznie nazywana Helem, jest piaszczystym półwyspem o długości 35 kilometrów. Graniczy jedynie z Pobrzeżem Kaszubskim, a z pozostałych stron otoczona jest Morzem Bałtyckim. Obecnie Mierzeja Helska jest bardzo intensywnie wykorzystywana turystycznie. Administracyjnie cały półwysep należy do województwa pomorskiego, do powiatu puckiego, a znajdują się nam nim dwie gminy miejsko-wiejskie: Jastarnia i Władysławowo oraz jedna gmina miejska: Hel.

Obszar Półwyspu Helskiego silnie kultywuje tradycje kaszubskie. Co roku odbywają się na nim uroczystości patrona rybaków – świętego Piotra Apostoła, w postaci morskiej pielgrzymki kutrami z Mierzei Helskiej do puckiej fary. Charakterystyczne dla Helu są metalowe krzyże i kapliczki przydrożne.

W XVII wieku na Półwyspie Helskim znajdowało się pięć wsi należących do Polski. W wyniku pierwszego rozbioru część mierzei znalazła się w Prusach, a reszta pozostała w granicach Polski, później wchodząc w skład Wolnego Miasta Gdańska. Od początku XX wieku zaczęła rozwijać się na niej turystyka.

Hel jest popularną destynacją turystyczną. Udając się tam, warto zobaczyć miejsca takie jak otwarte przez cały rok fokarium w Helu, Muzeum Obrony Wybrzeża, Dom Rybaka we Władysławowie z wieżą widokową, pomnik Juraty – słynnej morskiej bogini, czy Chatę Rybaka zachowaną w klimacie kaszubskiej rodziny rybackiej. Można też uprawiać sporty wodne, czy wypłynąć w morze na kutrze. Najchętniej odwiedzane helskie kurorty to miasto Hel, Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia i Jurata.
Obszar:
32,00 km2
Liczba podmiotów gospodarczych:
5 780
Powiaty:
pucki
Newsletter