IV etap odmrażania gospodarki powoli zaczyna wchodzić w życie. Od 30 maja w przestrzeni otwartej nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa. Od tego samego dnia zostały zniesione limity osób przebywających w sklepach, na targach i restauracjach. Natomiast już od 6 czerwca zostają otwarte kina, teatry, filharmonie i opery. Oczywiście, z zachowanie wszelkich zaleceń sanitarnych, o których piszemy poniżej.

Otwarte kina i teatry. Jakich zasad sanitarnych należy przestrzegać?  

Informacje o otwarciu kin i teatrów rządzący podali pod koniec maja. Obiekty kulturalne zostały zamknięte 12 marca 2020 roku z obawy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Podobnie jak w innych przestrzeniach zamkniętych w kinie i teatrze obowiązuje zasada zasłaniania nosa i ust, która dotyczy widzów oraz pracowników. Ponadto widownia może być zapełniona jedynie w 50%. Zaleca się zajmowanie rzędów naprzemiennie, natomiast pomiędzy widzami powinien zostać zachowany odstęp jednego miejsca. Wyjątkiem są rodzice z dziećmi do 13. roku życia oraz opiekunowie z osobami niepełnosprawnymi.

Według informacji opublikowanych w serwisach rządowych w obiektach kulturalnych powinni zostać wyznaczeni pracownicy odpowiedzialni za kwestie sanitarno-zdrowotne. Mieliby oni kontaktować się z sanepidem i monitorować przestrzeganie wytycznych.  

Dezynfekcja dłoni i wietrzenie pomieszczeń w kinach i teatrach

Analogicznie jak w innych przestrzeniach zamkniętych w miejscach związanych z kulturą obowiązuje dezynfekcja dłoni. Płyny do dezynfekcji powinny być dostępne dla widzów przy wejściu i wyjściu do obiektu, jak również przy toaletach. Ponadto w przypadku braku wentylacji zaleca się wietrzenie zamkniętych pomieszczeń.

Jeśli dany obiekt posiada tylko jedno wejście, jedno z równoległych wydarzeń powinno zostać przesunięte, tak aby uniknąć duży skupisk ludzi w jednym miejscu. W przypadku stania w kolejce obowiązuje przepisowe zachowanie odstępu pomiędzy oczekującymi osobami.   

Według rządowych informacji przy zakupie biletów klienci powinni podać swoje dane osobowe, które w przypadku wykrycia zakażenia mogą okazać się przydatne w celu ustalenia listy osób obecnych na sali wraz z zakażonym. Jeśli to możliwe, zaleca się kupowanie biletów przez Internet.

Artykuły spożywcze w kinie. Wytyczne sanitarne

Czy w kinie będzie można kupić popcorn lub herbatę? Tak. Jednak sprzedaż artykułów spożywczych, podobnie jak sprzedaż biletów powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami sanitarnymi (zasłonięte usta i nos, odstępy pomiędzy osobami). Poza tym terminale płatnicze powinny być regularnie dezynfekowane, a płyny do dezynfekcji dostępne dla wszystkich klientów.  

Szczegółowe wytyczne sanitarne wraz z instrukcjami dla wszystkich nowo otwartych obiektów regularnie podawane są w Serwisie Rzeczpospolitej Polskiej.

Źródło: gov.pl