Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej IM.Zygmunta Leśniaka w Panoramie Firm

Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej IM.Zygmunta Leśniaka

Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie.

ul. Łukasiewicza 10
38-100 Strzyżów, woj. podkarpackie
dodatkowe dane kontaktowe
 1. poniedziałek:
  zamknięte
 2. wtorek:
  10:00 - 16:00
 3. środa:
  10:00 - 16:00
 4. czwartek:
  10:00 - 16:00
 5. piątek:
  10:00 - 16:00
 6. sobota:
  zamknięte
 7. niedziela:
  10:00 - 16:00
Informacje

Opis działalności

Muzeum powstało dzięki przekazaniu zbiorów muzealnych Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej na rzecz miasta. Historia gromadzenia zbiorów muzealnych w Strzyżowie sięga 1959 roku, kiedy to przy strzyżowskim Liceum i Gimnazjum powstała Izba Pamięci. Jej pomysłodawcą i założycielem był historyk prof. Zygmunt Leśniak.

Marki i specjalizacje

Wśród zbiorów znajduje się kilka tysięcy eksponatów o wysokiej wartości muzealnej z następujących dziedzin: paleontologia, archeologia, historia, archiwalia, numizmatyka, kultura materialna, sztuka oraz etnografia. 
W maju 2014 roku, po trzech latach przygotowań, w nowej siedzibie – XIX-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, udostępnione zostało dla zwiedzających strzyżowskie muzeum.

Produkty i usługi

W głównym budynku prezentowanych jest kilka ekspozycji stałych oraz dwie czasowe. Wśród nich można odwiedzić klasę szkolną i izbę pamięci z lat 50-tych, miejsce poświęcone prof. Zygmuntowi Leśniakowi oraz darczyńcom, bez których nie było by zbiorów, a w konsekwencji również i muzeum. W części muzeum urządzono XIX-wieczne wnętrze mieszczańskie, w którym prezentowane są zabytkowe meble. Sala ta łączy się z salą miejską, gdzie przedstawiona jest galeria burmistrzów oraz historia samorządu miasta Strzyżowa. W dalszej części muzeum znajduje się ekspozycja archeologiczna prezentująca pradzieje oraz czasy średniowiecza w regionie. Wystawa ta łączy się z ekspozycją „Tajemnice miasta średniowiecznego…” poświęconą wynikom badań archeologicznych na strzyżowskim Rynku. Można zobaczyć na niej najciekawsze zabytki znalezione podczas badań, pooglądać dokumentację fotograficzną odkrytych reliktów, dowiedzieć się więcej na temat zabudowy placu w okresie średniowiecza i czasów nowożytnych czy też pooglądać zdjęcia strzyżowskiego Rynku z XX stulecia. Następna wystawa poświęcona jest mieszkańcom Strzyżowa i okolic. Kolejna duża ekspozycja prezentuje zbiory etnograficzne, pochodzące z okolicznych wsi, wraz z rzeźbami lokalnych twórców oraz miniaturą kurnej chaty wykonaną w latach 60-tych XX wieku. Dwa pomieszczenia na poddaszu muzeum zajmuje izba pamięci prof. Franciszka Chrapkiewicza-Chaperville’a, wybitnego, znanego na całym świecie biochemika, który urodził się w Godowej, koło Strzyżowa. Ekspozycja jest niezwykła, prezentowane są na niej dokumenty osobiste, korespondencja, zdjęcia, odznaczenia, dyplomy i medale, togi profesorskie, czy też komputer. Na dużym ekranie można zapoznać się z osiągnięciami profesora, obejrzeć relacje z różnych uroczystości czy też film o profesorze zrealizowany przez TVP Historia w 2014 roku.
Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej posiada trzy filie.
* Tunel
* XVIII-wieczna synagoga
* Galeria miejska

historia Strzyżowa, burmistrzowie Strzyżowa
Oceny i opinie
Średnia ocen firmy:
(0 opinii)
Miejsce na Twoją opinię o firmie

Twoja ocena ogólna

 
 
 

Wyznacz trasę dojazdu

start
stop
ul. Łukasiewicza 10
38-100 Strzyżów, woj. podkarpackie