Będąc na wakacjach, czy nawet poza sezonem, gdy pogoda nie sprzyja, szukamy pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Jedną z opcji jest wizyta w muzeum. Niestety, instytucje tego typu nie zawsze przyciągają uwagę. Często kojarzą się z nudnymi wystawami lub poważnymi tematami historycznymi. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy istnieją w kraju nad Wisłą muzea, które łamią ten schemat. Dowiedz się, jakie nietypowe muzea w Polsce warto odwiedzić.

Nietypowe muzeum: Muzeum Neonów w Warszawie

Na pierwszy ogień idzie najbardziej rozświetlone muzeumMuzeum Neonów, znajdujące się na warszawskiej Pradze. Instytucja prowadząca to nietypowe miejsce już od 15 lat zajmuje się starymi neonami, czyli lampami wyładowczymi, które kiedyś często służyły jako reklamy lub szyldy sklepów. W środku można podziwiać ok. stu eksponatów. Wiele z nich zostało zaprojektowanych przez twórców kultowej już Polskiej Szkoły Plakatu.

Nietypowe muzeum: Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Przy tym adresie Muzeum Neonów to nic nadzwyczajnego. Muzeum Mydła i Historii Brudu ulokowane na Starym Mieście w Bydgoszczy oferuje swoim zwiedzającym podróż historyczną (od starożytności po współczesność dotyczącą) ludzkiej higieny. Główna wystawa skupia się szczególnie na historii produkcji i używania… mydła. Ponadto w muzeum możemy podziwiać średniowieczne łaźnie, wanny z XIX wieku czy mydła z różnych części świata. 

Nietypowe muzeum: Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie

Numer trzy na naszej liście to obiekt dla miłośników nietypowych napojów wyskokowych, które swój okres świetności mają już chyba za sobą. Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie może poszczycić się takimi nazwami eksponatów jak: „Bycza Krew”, „Mamrot”, „Biały Kielich” czy „Arizona”. W ramach ciekawostki warto dodać, że część spośród ok. setki obiektów znajdujących się w muzeum została podarowana instytucji przez aktora Stefana Friedmanna.

Nietypowe muzeum: Muzeum Siekier w Orzechówce

Jeśli nie wiesz, co zwiedzić w Orzechówce nieopodal Kielc, to zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Siekier. W tym najostrzejszym muzeum w kraju znajdziesz ponad dwa i pół tysiąca eksponatów, najstarszy z nich pochodzi z XVIII wieku. To znajdujące się w gospodarstwie agroturystycznym muzeum jest jedynym takim w Polsce, a kto wie, może nawet na świecie. Na pewno oryginalność to jedna z mocniejszych stron tej lokalizacji.

Nietypowe muzeum: Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu

Chyba najbardziej dynamiczne muzeum w Polsce znajduje się w Gołębiu w powiecie puławskim. W kolekcji tej instytucji znajdują się rowery cyrkowe, riksze, bicykle i wiele innych trudnych do nazwania maszyn jeżdżących, które przypominają rower. Ponadto w Gołębiu możemy skorzystać z lekcji „Historia roweru”, „Naprawa i konserwacja roweru”, Rower ekologiczny – pojazd przyszłości”, a także z weekendowej nauki kolarstwa.  

Nietypowe muzeum: Muzeum Diabła Polskiego w Warszawie

W, z pozoru zwyczajnym, warszawskim (mokotowskim) bloku znajduje się prywatne Muzeum Diabła Polskiego, w którym prezentowane są obrazy i figury tej mrocznej, biblijnej i ludowej postaci. Prowadzący ten przybytek twierdzi, że ludzie chętnie odwiedzają to miejsce, ponieważ podoba im się połączenie diabła i klatki schodowej. Kto wie, może właśnie tak widzą swoich sąsiadów.

Nietypowe muzeum: Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku

Samo miejsce muzeum jest nietypowe, ponieważ Muzeum Przestróg, Uwagi i Apeli znajduje się na ternie Kopalni Złota. W środku możemy odbyć sentymentalną podróż, w którą zabiorą nas tablice ostrzegawcze zawierające przestrogi, uwagi oraz apele. „Alkohol to wróg rodziny”, „Dbaj o stan zapór pyłowych” czy „Maszyna to twój przyjaciel” to tylko kilka z kultowych haseł, które można odczytać z podstarzałych tabliczek. 

Sprawdź również, gdzie znajdują się najsłynniejsze dzieła sztuki w Polsce