Dbanie o dobry stan lakieru i szybkie usuwanie ewentualnych uszkodzeń jest najlepszym sposobem na zadbanie o atrakcyjny wygląd auta i utrzymanie jego wysokiej wartości. Pozbywanie się efektów niewielkich kolizji przy wykorzystaniu tradycyjnych technologii wiąże się jednak z dość długim czasem oczekiwania na zakończenie prac, a nierzadko także ze sporymi kosztami. W wielu przypadkach istnieje możliwość skorzystania z naprawy lakierniczej metodą SPOT, która jest szybsza, tańsza, a nierzadko przynosi lepsze efekty niż typowe sposoby lakierowania. Przekonajmy się, jakie uszkodzenia można usunąć w ten sposób i jak wygląda jej wykonanie.

Kiedy warto zdecydować się na naprawę metodą SPOT?

Metoda naprawy lakieru SPOT jest najbardziej efektywna przy niewielkich uszkodzeniach, takich jak rysy, otarcia czy pęknięcia. Można z niej skorzystać w przypadku niemal dowolnego elementu nadwozia, także rantów drzwi lub maski bądź bagażnika. Sprawdzi się również w przypadku problemów z felgami. Najczęściej w ten sposób eliminowane są defekty powłoki lakierniczej znajdujące się na błotnikach lub zderzakach, lecz możliwa jest również interwencja w przypadku lusterek, listew i nawet klamek. Są także ograniczenia, nie lakierujemy tą technologią duży płaskich horyzontalnych powierzchni jak dach, maska itp. Co ważne, naprawa metodą SPOT oznacza krótki czas wykonania usługi, jak również nawet o 60% niższą cenę w porównaniu z naprawą standardową, a ponadto znakomite rezultaty, ponieważ efekt lakierowania będzie nie do odróżnienia od oryginalnego lakieru.

Jak przeprowadza się naprawę typu SPOT?

Lakierowanie metodą SPOT jest prowadzone wyłącznie na obszarze uszkodzenia oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie i podobnie jak w naprawach tradycyjnych wymianie podlegają wszystkie warstwy lakieru w miejscu uszkodzenia. Po ustaleniu właściwego koloru nowego lakieru miejsce uszkodzenia jest starannie oczyszczane, a przylegające do niego elementy zabezpiecza się przy wykorzystaniu odpowiednich folii i taśm. Po wyszlifowaniu miejsca uszkodzenia i zmatowieniu lakieru na jego obrzeżach nakładany jest podkład, a następnie lakier bazowy, który jest bardzo starannie cieniowany, tak by stanowił jednolitą powierzchnię z lakierem oryginalnym. Na zakończenie naprawy nanoszona jest powłoka lakieru bezbarwnego, który na krańcach jest również rozcieńczany tak, by uzyskać warstwę o jednolitym wyglądzie i grubości. Podobnie jak inne usługi, naprawy lakiernicze SPOT objęte są 24-miesięczną gwarancją także na ewentualne różnice w odcieniu.