Biłgoraj - najważniejsze informacje o mieście

Biłgoraj

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Biłgoraj leży w północnej części Kotliny Sandomierskiej, na pograniczu Równiny Biłgorajskiej oraz Roztocza Środkowego, nad rzekami Biała i Czarna Łada. Jest drugim największym miastem województwa lubelskiego. Jest siedzibą powiatu biłgorajskiego. Miasto zajmuje powierzchnię 21,1 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 26 329 mieszkańców.

Pierwszą działalnością osadniczą na tych terenach było założenie wsi przez ród Gorajskich. Samo miasto powstało dopiero w XVI wieku, otrzymując prawa miejskie od Stefana Batorego. Od początku powstania miasto działało jako ośrodek handlowy i rzemieślniczy. Do czasów napoleońskich Biłgoraj był pod władaniem austriackim. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę miasto wróciło w jej granice.

W Biłgoraju zachowały się nieliczne zabytki z powodu zniszczeń wojennych. Niektóre z nich to barokowy kościół Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z pierwszej połowy XVIII wieku, eklektyczny kościół św. Jerzego z drugiej połowy XVIII wieku, kompleks skansenowy Zagroda Sitarska z początku XIX wieku i tak zwany dworek modrzewiowy z XIX wieku.
Obszar:
21,10 km2
Liczba ludności:
około 26 500
Województwo:
lubelskie
Kody pocztowe:
od 23-400 do 23-401
Liczba podmiotów gospodarczych:
2 017
Współrzędne geograficzne:
50.5409900 22.7219800