Gdańsk - najważniejsze informacje o mieście

Gdańsk

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego. Miasto położone jest w północnej części Polski, nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. Jego powierzchnia wynosi 263,44 km2, liczba ludności zaś według ostatnich danych GUS to 470 907. Gdańsk to miasto na prawach powiatu. Jest podzielone na 35 dzielnic, a każda z nich ma swoją odrębną radę dzielnicy.

Gdańsk jest od lat dużym ośrodkiem gospodarczym nad Morzem Bałtyckim. Prawa miejskie otrzymał w 1263 roku, a stało się to w wyniku jego dużego rozwoju. Już wcześniej, gdy był osadą rybacką, prowadził działalność handlowo-targową, z portem morskim, rybołówstwem i zbieractwem bursztynu. Ma bogatą historię, a jego tożsamość kształtowała się na przestrzeni lat pod wpływem ważnych wydarzeń oraz obecności różnych narodowości, kultur i religii. Historycznym momentem było powstanie Wolnego Miasta Gdańska w 1920 roku. Gdańsk jest także miejscem wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Obecnie Gdańsk to nowoczesne miasto, które słynie jednocześnie z bogactwa architektonicznego, licznych pomników i zabytków. Zabytkowe budynki znajdują się na Głównym oraz Starym Mieście, głównie przy ul. Długiej, która uznawana jest za najpiękniejszą ulicę miasta. Gdańsk jest także ośrodkiem kulturalnym, gdzie można znaleźć wiele muzeów, galerii sztuki i teatrów.

Miasto ze względu na położenie geograficzne jest atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Co roku przyjeżdża tutaj ogromna liczba turystów – rekordowy wynik padł w 2018 r., kiedy liczba gości wyniosła ponad 3 mln. W Gdańsku co roku odbywają się też największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu.
Obszar:
262,00 km2
Liczba ludności:
około 582 000
Województwo:
pomorskie
Kody pocztowe:
od 80-001 do 80-980
Liczba podmiotów gospodarczych:
53 101
Współrzędne geograficzne:
54.3520200 18.6466300