Głogów - najważniejsze informacje o mieście

Głogów

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Głogów jest szóstym co do wielkości miastem województwa dolnośląskiego, położonym przy jego północno-zachodniej granicy. Umiejscowione jest nad Odrą. Zajmuje obszar 35,11 kilometrów kwadratowych, a zamieszkiwane jest przez 66 980 osób. Jest siedzibą powiatu oraz gminy.

Założony w X wieku, Głogów jest jedną z najstarszych miejscowości na terenie Polski. Prawa miejskie zdobył w 1253 roku. W XVII wieku miasto zamieniono w twierdzę, co na wiele lat zahamowało jego rozwój. W XIX wieku bezskutecznie starano się znieść umocnienia. Dopiero od 1902 roku, miasto dostało szansę na rozbudowę, jednak tuż przed wybuchem II wojny światowej miasto ponownie zamieniono w twierdzę. W maju 1945 przybyli do Głogowa pierwsi powojenni osadnicy.

Sam kompleks miejski Głogowa jest XII-wiecznym zabytkiem. Znajdziemy w nim też szereg zabytkowych budynków jak Zamek Książąt Głogowskich z XIII wieku czy bramę Szpitalną z XIV wieku. Co roku w Głogowie odbywają się ważne wydarzenia kulturalne, między innymi Mayday Rock Festival. Poza chrześcijańskimi kościołami i wspólnotami w Głogowie prowadzi działalność Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu.

Miasto składa się z XII dzielnic. Jest siedzibą powiatu głogowskiego oraz gminy wiejskiej Głogów. To węzeł komunikacyjny komunikacji rzecznej, kolejowej i drogowej.
Obszar:
35,11 km2
Liczba ludności:
około 66 980
Województwo:
dolnośląskie
Kody pocztowe:
od 67-200 do 67-210
Liczba podmiotów gospodarczych:
3 610
Współrzędne geograficzne:
51.6635800 16.0846600