Choszczno

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Choszczno jest miastem położonym w zachodnio-północnej Polsce, na Pojezierzu Choszczeńskim, w zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, nad jeziorem Kluki. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim, jest siedzibą władz powiatu choszczeńskiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Choszczno. Zajmuje obszar 9,58 kilometrów kwadratowych i liczy 15 109 mieszkańców.

W X wieku obszary obecnego Choszczna podlegały państwu Piastów. Miasto zostało lokowane pod koniec XIII wieku. W XIV i XV wieku Choszczno przeżywało rozkwit gospodarczy i polityczny. Miasto wielokrotnie było niszczone przez pożary. W pierwszej połowie XVII wieku wyludniły je zaraza i wojna trzydziestoletnia.

W Choszcznie znajdziemy zabytki takie jak teren Starego Miasta powstałego na przełomie XIII i XIV wieku, gotycki kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIV wieku, mury miejskie obronne z XIV–XV wieku, barbakan Bramy Kamiennej rondel przedbramia z XIV-XV wieku, czy dworzec kolejowy z połowy XIX wieku.
Obszar:
9,58 km2
Liczba ludności:
około 15 000
Województwo:
zachodniopomorskie
Kody pocztowe:
od 73-200 do 73-201
Liczba podmiotów gospodarczych:
1 144
Współrzędne geograficzne:
53.1692700 15.4197100