Brzozów - najważniejsze informacje o mieście

Brzozów

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Brzozów to miasto położone w południowo-wschodniej Polsce, centralnie na Pogórzu Dynowskim, nad rzeką Stobnicą. Znajduje się ono w województwie podkarpackim, jest siedzibą gminy Brzozów i powiatu brzozowskiego. Miasto zajmuje obszar 11,46 kilometrów kwadratowych i liczy 7449 mieszkańców.

Pierwsze ślady osadnictwa z tych terenów pochodzą z epoki górnego paleolitu. Pierwsza wzmianka o Brzozowie pochodzi z XIV wieku. Prawa miejskie otrzymał on w 1359 roku od Kazimierza Wielkiego. Na przełomie XV i XVI wieku miasto zaczęło się rozwijać. Pod koniec XVI i na początku XVII wieku miasto ucierpiało przez pożar i wielokrotne najazdy wojsk Rakoczego, Tatarów i wojsk koronnych, a później – z powodu potopów szwedzkich. Miasto zaczęło się odradzać po 1670 roku. Brzozów należał do zaboru austriackiego.

W Brzozowie znajdziemy zabytki takie jak ratusz zbudowany w 1896 roku według projektu Władysława Łuczyckiego, barokowy kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z XVII wieku, dawny budynek siedziby Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z 1909 roku, kaplica pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki z końca XIX wieku, czy budynek dawnego seminarium misjonarzy z XVIII wieku.
Obszar:
11,46 km2
Liczba ludności:
około 7 500
Województwo:
podkarpackie
Kody pocztowe:
36-200
Liczba podmiotów gospodarczych:
692
Współrzędne geograficzne:
49.6942600 22.0193500