Dzierżoniów

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Dzierżoniów jest miastem położonym w południowo-zachodniej Polsce, na wschodzie województwa dolnośląskiego w Kotlinie Dzierżoniowskiej, nad rzeką Piławą. Jest siedzibą powiatu dzierżoniowskiego oraz gminy wiejskiej Dzierżoniów. Według najnowszych danych GUS w Dzierżoniowie zamieszkuje 33 137 osób, a miasto zajmuje obszar 20,07 kilometrów kwadratowych, będąc przez to 287. co do wielkości miastem w Polsce.

Według legendy Dzierżoniów powstał w XII wieku, jednak pierwsze pisane wzmianki o nim (wówczas pod nazwą Reichenbach) pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. Od XIV wieku miasto znajdowało się w Koronie Czeskiej, w XVIII wieku przeszło pod panowanie Prus. W 1946 roku zmieniono nazwę miasta z Rychbach na Dzierżoniów, na cześć pszczelarza Jana Dzierożonia.

W Dzierżoniowie znajduje się wiele zabytków, jak na przykład kościół parafialny świętego Jerzego, z drugiej połowy XIV wieku czy zespół klasztorny augustianów z XIV wieku. W mieście funkcjonuje Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, do którego należy również kino-teatr „Zbyszek”.

Dzierżoniów jest gminą miejską. Ma 21 radnych, a na czele władzy wykonawczej stoi burmistrz. W mieście znajdują się sąd rejonowy, prokuratura rejonowa, urząd skarbowy i urząd celny.
Obszar:
20,07 km2
Liczba ludności:
około 33 100
Województwo:
dolnośląskie
Kody pocztowe:
od 58-200 do 58-203
Liczba podmiotów gospodarczych:
2 697
Współrzędne geograficzne:
50.7308600 16.6567800