Świebodzin - najważniejsze informacje o mieście

Świebodzin

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Świebodzin leży na terenie historycznej Wielkopolski, na Pojezierzu Łagowskim, we wschodniej części Dzielnicy Pojezierza Lubuskiego. Znajduje się w województwie lubuskim, jest siedzibą władz powiatu świebodzińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Świebodzin. Zajmuje obszar 16,94 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 21 685 mieszkańców.

Świebodzin rozwinął się na terenach zamieszkiwanych już od paleolitu. Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana jest w spisanych po łacinie dokumentach z połowy XII wieku. Na początku XIII wieku ziemia ta została zajęta przez Henryka Brodatego. W tym czasie miasto stało się ośrodkiem rzemiosła. Prawa miejskie otrzymało ono w 1469 roku. Od 1526 roku Świebodzin znalazł się w granicach monarchii Habsburgów. W czasie wojen napoleońskich miasto ucierpiało głównie finansowo. Po wybuchu I wojny światowej, część fabryk została przestawiona na produkcję wojenną.

W Świebodzinie znajdziemy takie zabytki jak zespół urbanistyczno-krajobrazowy, kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła z XV wieku, zamek joannitów z XVI wieku, mury obronne z początku XIV wieku, baszta Kamienna z początku XIV wieku, ratusz z XVI wieku, szkoła parafialna z XVI wieku czy zespół architektoniczny przy Parku Chopina.
Obszar:
17,00 km2
Liczba ludności:
około 21 700
Województwo:
lubuskie
Kody pocztowe:
66-200
Liczba podmiotów gospodarczych:
2 005
Współrzędne geograficzne:
52.2472900 15.5335700