Mogilno

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Mogilno jest miastem położonym w geograficznej krainie Wielkopolski na pojezierzu gnieźnieńskim, w pobliżu Jeziora Mogileńskiego. Znajduje się ono w województwie kujawsko-pomorskim, jest siedzibą powiatu mogileńskiego i władz gminy miejsko-wiejskiej Mogilno. Rozciąga się na obszarze 8,32 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 11 786 mieszkańców.

Miasto to należy do najstarszych osad na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. W XI wieku powstał w jej okolicach klasztor benedyktynów, a przy nim rozwijała się osada, która w 1398 roku uzyskała od Władysława Jagiełły prawa miejskie. W XVIII wieku, podczas pierwszego rozbioru, Mogilno zostało włączone do zaboru pruskiego. Po upadku Księstwa Warszawskiego należało ponownie do Prus, a następnie do Księstwa Poznańskiego. Po drugiej wojnie światowej miasto zostało przekazane pod administrację polską.

W Mogilnie znajdują się zabytki takie jak klasztor i kościół pobenedyktyński, ufundowany przez Bolesława Szczodrego w 1065 roku, późnogotycki kościół farny św. Jakuba Starszego z około 1511 roku, ratusz neogotycki z XIX wieku, kamienice z XIX wieku, dworzec kolejowy z XIX wieku i synagoga z 1801 roku.

Obszar:
8 km2
Liczba ludności:
około 11 800
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Kody pocztowe:
88-300
Liczba podmiotów gospodarczych:
972
Współrzędne geograficzne:
52.6577600 17.9556900

Inne miasta