Sępólno Krajeńskie

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Sępólno Krajeńskie jest miastem położonym w dolinie rzeki Sępolny, we wschodniej części Krajny, w pasie Pojezierza Południowopomorskiego. Znajduje się w województwie kujawsko-pomorski, jest siedzibą władz powiatu sępoleńskiego i gminy miejsko-wiejskiej Sępólno Krajeńskie. Zajmuje obszar 6,55 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 9093 mieszkańców.

Miasto otrzymało prawa miejskie w 1360 roku od króla polskiego Kazimierza III Wielkiego. W XV wieku Sępólno Krajeńskie zostało dwukrotnie spalone przez Krzyżaków. Podczas I rozbioru Polski miasto zostało włączone do Królestwa Prus i funkcjonowało pod nazwą Zempelburg. Po ratyfikacji traktatu wersalskiego miasto zostało przekazane administracji polskiej. Po drugiej wojnie światowej Sępólno wróciło do Polski w 1944 roku.

W mieście znajdziemy takie zabytki jak kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła z przełomu XVIII i XIX wieku, cmentarz parafialny, most Drogowy nad rzeką Sępolną, Pomnik Walki i Męczeństwa na placu Wolności czy trójkątny stary rynek.

Obszar:
7 km2
Liczba ludności:
około 9 000
Województwo:
kujawsko-pomorskie
Kody pocztowe:
89-400
Liczba podmiotów gospodarczych:
784
Współrzędne geograficzne:
53.4513000 17.5316100

Inne miasta