Wschowa - najważniejsze informacje o mieście

Wschowa

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Wschowa jest miastem położonym na Pojezierzu Leszczyńskim, Wysoczyźnie Leszczyńskiej i w Pradolinie Głogowskiej. Znajduje się w województwie lubuskim i jest siedzibą władz powiatu wschowskiego i gminy miejsko-wiejskiej Wschowa. Miasto zajmuje obszar 9,3 kilometrów kwadratowych i liczy 13 851 mieszkańców.

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1136, z bulli Innocentego II. Prawa miejskie Wschowa uzyskała w XIII wieku. W XV wieku stała się siedzibą sądów szlacheckich, a w następnych wiekach była ośrodkiem luteranizmu. W XVIII wieku często rezydowali tu królowie August II i August III, odbywały się w niej też obrady senatu. W wyniku II rozbioru Wschowa została włączona do Królestwa Prus, po I wojnie światowej pozostając w granicach Niemiec. Została zdobyta przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku.

We Wschowie znajdziemy zabytki takie jak kościół farny z XIV wieku, plebania kościoła parafialnego z początku XIX wieku, zespół klasztorny franciszkanów z XVII wieku, kościół ewangelicki z XIX wieku, kościół ewangelicki pod wezwaniem Żłóbka Pana Jezusa z XVII/XVIII wieku, cmentarz ewangelicki z 1609 roku czy ratusz z połowy XVI wieku.
Obszar:
9,00 km2
Liczba ludności:
około 13 800
Województwo:
lubuskie
Kody pocztowe:
67-400
Liczba podmiotów gospodarczych:
947
Współrzędne geograficzne:
51.8071000 16.3164700