Kielce - najważniejsze informacje o mieście

Kielce

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego i leżą w środkowo-wschodniej Polsce w Górach Świętokrzyskich. Jest to miasto na prawach powiatu. Jego powierzchnia wynosi 109,5 km2. Według ostatnich danych w Kielcach mieszka prawie 195 tys. osób. Miasto nie ma jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, a więc nie ma tam dzielnic, które byłyby jednostkami mającymi pewien rodzaj autonomii. Zamiast tego Kielce podzielone są na części.

Lokację miejską Kielce uzyskały przed 1259 rokiem. W połowie XIV wieku zostały przeniesione na magdeburskie prawo miejskie. Na początku I wojny światowej w Kielcach odbyło się zaprzysiężenie oddziałów Józefa Piłsudskiego. Miasto zaczęło się rozwijać, poszerzać swoje granice, a liczba mieszkańców rosła. Rozkwit Kielc przerwała jednak II wojna światowa, a ich gospodarka zaczęła się odradzać pod koniec lat 60 XX wieku. W 1999 r. miasto zostało stolicą województwa świętokrzyskiego.

Obecnie w Kielcach rozwija się wiele gałęzi przemysłu, przede wszystkim przemysł budowlany, elektromaszynowy, spożywczy oraz przetwórczy. Znajduje się tutaj znany, ogromny ośrodek wystawienniczy Targi Kielce, który jest wiceliderem rynku targowego w Polsce. Od lat jest to miejsce spotkań największych firm zarówno krajowych, jak i zagranicznych z różnych dziedzin gospodarki oraz nawiązywania kontaktów biznesowych.

Kielce są też centrum kulturalnym województwa świętokrzyskiego. Co roku odbywają się tutaj liczne wydarzenia takie jak koncerty, festiwale i inne imprezy kulturalne. Odwiedzających przyciąga także atrakcyjne położenie w Górach Świętokrzyskich, liczne szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i rezerwaty przyrody.
Obszar:
109,40 km2
Liczba ludności:
około 196 000
Województwo:
świętokrzyskie
Kody pocztowe:
od 25-001 do 25-900
Liczba podmiotów gospodarczych:
18 952
Współrzędne geograficzne:
50.8660700 20.6285600