Janów Lubelski

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Janów Lubelski jest miastem położonym na pograniczu Roztocza Zachodniego, południowego skraju Wyżyny Lubelskiej oraz Równiny Biłgorajskiej, czyli północnego krańca Kotliny Sandomierskiej. Leży nad rzeką Białką. Miasto to znajduje się w województwie lubelskim, jest siedzibą władz powiatu janowskiego i gminy miejsko-wiejskiej Janów Lubelski. Zajmuje obszar 14,8 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 11 879 mieszkańców.

Miasto zastało założone i otrzymało prawa miejskie w 1640 roku. Zaledwie osiem lat później zostało najechane i spalone przez wojska Chmielnickiego. W XVIII wieku siedzibę miało tu jedenaście cechów. Po I rozbiorze Polski Janów trafił pod zabór austriacki.

W Janowie Lubelskim znajdziemy zabytki takie jak kościół i dawny klasztor dominikanów wzniesione w początkach XVII wieku, kaplica pod wezwaniem Objawienia z drugiej połowy XVIII wieku i dzwonnicę-bramę z XVIII wieku. W mieście znajdują się również Muzeum Regionalne i Muzeum Przyrodnicze. Możemy również podziwiać przyrodę w Parku Krajobrazowych Lasy Janowskie.
Obszar:
14,80 km2
Liczba ludności:
około 11 900
Województwo:
lubelskie
Kody pocztowe:
23-300
Liczba podmiotów gospodarczych:
971
Współrzędne geograficzne:
50.7066800 22.4107700