Kłodzko - najważniejsze informacje o mieście

Kłodzko

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Miasto w województwie dolnośląskim, położone na ziemi kłodzkiej, w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, u podnóża Gór Bardzkich. Przez środek Kłodzka przepływa Nysa Kłodzka. Miasto jest siedzibą władz gminy i powiatu. Rozciąga się na obszarze 24,84 kilometrów kwadratowych. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego liczy sobie 26 742 mieszkańców.

Kłodzko leżało na bursztynowym szklaku. Już we wczesnym średniowieczu istniało tu skupisko osadnictwa. Prawa miejskie uzyskało ono w 1223 roku, pod panowaniem czeskim. Po wojnach husyckich miasto rozwijało się aż do nadejścia wojny trzydziestoletniej, po której przeszło pod panowanie Prus. W 1945 roku miasto poddało się bez walk i zostało przejęte przez administrację polską.

Miasto jest pełne cennych zabytków, takich jak barokowy zespół klasztorny franciszkański z XVII wieku, kościół św. Jerzego i św. Wojciecha z XIII wieku, gotycki most na Młynówce z XIII-XIV wieku z barokowymi figurami, ratusz z końca XIX w. W Kłodzku znajdują się też instytucje kulturalne – Muzeum Ziemi Kłodzkiej i Kłodzki Ośrodek Kultury, a także organizowane są wydarzenia kulturalne.

Miasto ma status gminy miejskiej. Jest siedzibą powiatu kłodzkiego, znajduje się w nim także siedziba gminy wiejskiej Kłodzko. Podział Kłodzka na osiedla jest historyczny i nie ma znaczenia administracyjnego.
Obszar:
24,84 km2
Liczba ludności:
około 26 700
Województwo:
dolnośląskie
Kody pocztowe:
od 57-300 do 57-304
Liczba podmiotów gospodarczych:
2 717
Współrzędne geograficzne:
50.4345600 16.6613900