Lwówek Śląski - najważniejsze informacje o mieście

Lwówek Śląski

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Lwówek Śląski jest położony na pograniczu Pogórza Izerskiego i Pogórza Kaczawskiego, po lewej stroni rzeki Bobru, w niecce lwóweckiej w województwie dolnośląskim. Jest siedzibą władz gminy oraz powiatu. Zajmuje obszar 16,65 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 8822 mieszkańców.

Osadnictwo na tych terenach zaczęło się nawet w 1800 r.p.n.e. Sam Lwówek jest jednym z najstarszych śląskich miast, otrzymał od Henryka I Brodatego prawa miejskie już w 1217 roku. Miasto mające prawo do warzenia piwa, leżące na szlaku handlowym, przechodziło szybki rozwój gospodarczy. W ostatnich latach XIV wieku Lwówek przeszedł pod panowanie czeskie. Podczas wojen napoleońskich toczyły się tu walki pomiędzy armią francuską a pruską. Przez administrację polską zostało przejęte w 1945 roku.

Duża część Lwówka została zniszczona podczas wojny, jednak pomimo to miasto może poszczycić się zabytkami takimi jak gotycko-renesansowy ratusz, XIII-wieczny, późnogotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii, dawna Komandoria Joannitów w Lwówku czy Klasztor i Kościół św. Franciszka z Asyżu. Turystów zainteresuje szczególne Pałac w Płakowicach.

Lwówek Śląski jest siedzibą powiatu lwóweckiego i gminy miejsko-wiejskiej Lwówek Śląski. Podział administracyjny dzieli go na 4 obręby: Stare Miasto-Centrum, część południowo-zachodnią, Bucholec i Płakowice.
Obszar:
16,65 km2
Liczba ludności:
około 8 800
Województwo:
wielkopolskie
Kody pocztowe:
od 59-600 do 59-601
Liczba podmiotów gospodarczych:
283
Współrzędne geograficzne:
52.4479500 16.1810300