Poznań - najważniejsze informacje o mieście

Poznań

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Poznań jest miastem na prawach powiatu i leży w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim, nad rzeką Wartą. Jest siedzibą władz województwa wielkopolskiego. Według ostatnich danych GUS miasto ma 534 813 mieszkańców. Powierzchnia zaś wynosi 262 km2. Od 2011 roku Poznań podzielony jest na 42 osiedla, które są jednostkami pomocniczymi miasta i reprezentują lokalne wspólnoty mieszkańców. Każda z tych jednostek ma swoją radę osiedla oraz zarząd osiedla.

Z Poznaniem wiążą się początki państwa polskiego. To tutaj Mieszko I przyjął chrzest i to tu powstało pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo. Nadanie praw miejskich nastąpiło w 1253 roku. W Poznaniu wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które zakończyło się zwycięstwem Polaków i przyniosło miastu wolność. Jest ono zaliczane do jednego z pięciu zwycięskich powstań narodowych w historii Polski.

Obecnie Poznań jest bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym w naszym kraju. To miasto przemysłu, handlu i przedsiębiorczości. Jest także centrum targowym. Międzynarodowe Targi Poznańskie to najstarszy i największy w Polsce oraz jeden z większych w Europie ośrodków targowych, gdzie co roku odbywają się duże, międzynarodowe wydarzenia. Miasto może pochwalić się też doskonałą infrastrukturą, co tym bardziej przyciąga odwiedzających.

Najwięcej osób przyjeżdża do Poznania w celach biznesowych, ale dużą grupę stanowią też turyści, którzy chcą zwiedzić miasto, bogate w wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Poznań to także ważny ośrodek kulturowy, naukowy i uniwersytecki. Co roku studiuje tutaj ponad 100 tysięcy osób, co sprawia, że jest to też miasto akademickie.
Obszar:
262,00 km2
Liczba ludności:
około 535 000
Województwo:
wielkopolskie
Kody pocztowe:
od 60-001 do 61-897
Liczba podmiotów gospodarczych:
77 644
Współrzędne geograficzne:
52.4063700 16.9251600