Sulęcin

Najważniejsze informacje o mieście w jednym miejscu

Informacje o mieście

Sulęcin jest miastem położonym w dolinie rzeki Warty na jej dopływem Postomią, w centrum województwa lubuskiego. Jest ono siedzibą władz powiatu sulęcińskiego oraz siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Sulęcin. Zajmuje ono obszar 8,56 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 10 096 mieszkańców, według najnowszych danych GUS.

Na początku miasto było słowiańską osadą targową leżącą na szlaku Frankfurt-Poznań. Do XII wieku znajdowało się we władaniu piastowskich książąt Śląska. W XIII wieku Sulęcin przeszedł pod władzę templariuszy. W 1574 roku w mieście doszło do spotkania udającego się do Warszawy orszaku Henryka Walezego z powitalną delegacją polskiej szlachty. W czasie wojen napoleońskich znajdował się pod kontrolą Francuzów. Po wojnie wschodnia część ziemi lubuskiej wraz z Sulęcinem została przyłączona do Polski.

W Sulęcinie znajdziemy zabytki takie jak teren miasta gotycki kościół filialny pod wezwaniem świętego Mikołaja z XIII wieku, średniowieczne fragmenty murów obronnych z XIV wieku, domy przy placu Czarneckiego z połowy XIX wieku, dom Joannitów z przełomu XVIII i XIX wieku, cmentarz żydowski czy neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem świętego Henryka z XIX wieku.
Obszar:
9,00 km2
Liczba ludności:
około 10 100
Województwo:
lubuskie
Kody pocztowe:
69-200
Liczba podmiotów gospodarczych:
696
Współrzędne geograficzne:
52.4438700 15.1169700