Polacy odchodzą od szkodliwych pieców na paliwa stałe, co wiąże się między innymi z przepisami uchwały antysmogowej. Wybieranymi urządzeniami grzewczymi, które je zatem zastępują, są energooszczędne kotły piątej klasy, nowoczesne i proekologiczne pompy ciepła, a także sprzęty gazowe. Jeśli chodzi o nie, rekomendowany jest wybór przede wszystkim kotłów kondensacyjnych, których 3 ważne zalety przedstawia firma serwisowa VIMSERWIS z Brwinowa.

Wysoka moc kotłów i gwarancja energooszczędności!

Firma VIMSERWIS, która serwisuje urządzenia grzewcze poleca klientom wybór gazowych kotłów kondensacyjnych, ponieważ oparte są o inne mechanizmy pracy niż ma to miejsce w przypadku standardowych pieców na gaz. Niezależnie od tego, czy są one zasilane gazem ziemnym z sieci miejskiej, czy też gazem płynnym LPG ze zbiornika zamontowanego na działce, wykorzystują one przy spalaniu paliwa gazowego zjawisko kondensacji. Mowa o procesie, który polega na odzysku dużych pokładów energii w trakcie ochładzania i skraplania spalin. Efektem tego jest wysoka sprawność urządzenia grzewczego, która wynosi nawet 107%!

Dodać warto, że wysokiej klasy kotły kondensacyjne produkują około 1,5 litra kondensatu przy na 1 m³ gazu ziemnego/LPG, a to oznacza, że takie urządzenia odzyskują ciepło zawarte w 2 m³ pary wody, będącej właśnie produktem spalania. Tym samym do systemu centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej oddawanych jest nawet kilkanaście procent darmowej energii. Sprawność kotłów kondensacyjnych pozwala zatem na ich montaż nawet w domach energooszczędnych (standard NF 40), a urządzenia te ustępują klasie energetycznej tylko pompom ciepła.

Urządzenie grzewcze bez konieczności budowy kotłowni

Gazowe kotły kondensacyjne swoją popularność zawdzięczają nie tylko dzięki zjawisku kondensacji, które możliwe jest dzięki specjalnym wymiennikom ciepła. Takie urządzenia grzewcze cenione są również za to, że w ich przypadku – przy wyborze modeli z zamkniętą komorą spalania – nie trzeba budować kotłowni oraz złożonych instalacji wentylacyjnych. Zwiększa to znacznie zakres zastosowania kotłów kondensacyjnych, które warto wybierać między innymi:

  • do lokali budynków wielorodzinnych (nawet kamienic),

  • do niezależnych mieszkań na poddaszach,

  • do budynków zasilanych starymi piecami na węgiel czy drewno,

  • przy budowie nowoczesnych domów bez kotłowni,

  • przy wymianie starszych wersji pieców gazowych.

Pamiętać jednak trzeba o tym, że by móc korzystać z technologii pieców kondensacyjnych musi być do nich doprowadzone paliwo gazowe, czy to wspomniany gaz ziemny, czy też LPG. Po zamontowaniu kotłów istotne są również ich regularne przeglądy, serwisy i ewentualne naprawy - w tym zakresie warto zgłaszać się do firmy VIMSERWIS, która oferuje usuwanie awarii między innymi z użyciem wysokiej klasy części oryginalnych lub zamiennych.

Kotły silnie zautomatyzowane i łatwe w obsłudze

Kolejną zaletą kotłów kondensacyjnych jest to, że są one silnie zautomatyzowane oraz proste w obsłudze. Fachowiec z firmy VIMSERWIS zapewnia, że na zlecenie klientów serwisuje bądź wymienia na nowe urządzenia najlepszych marek, a te wyróżniają się między innymi wieloma innowacyjnymi funkcjami. Nowoczesne kotły kondensacyjne mogą być podpięte pod system inteligentnego domu i mogą dostosowywać zakres swojej pracy do danych przekazywanych przez czujniki zewnętrzne. Tak działa właśnie funkcja pogodowa sprzyjająca energooszczędnemu działaniu pieców.

Ponadto kotły kondensacyjne zsynchronizowane z systemem SmartHome mogą być sterowane zdalnie, nawet z drugiego końca świata.

Podsumowując, kotły kondensacyjne to nowoczesne, silnie zautomatyzowane, niebywale sprawne, wysoce energooszczędne i proekologiczne urządzenia grzewcze, które sprawdzają się w różnych budynkach. Na ich zakup oraz montaż można pozyskać nawet dofinansowanie z programu ministerialnego Czyste Powietrze, a o szczegóły warto pytać właściciela firmy VIMSERWIS, którym jest Vassili Klotško!