Nie ulega wątpliwości, że budowa domu to często najważniejsze przedsięwzięcie w życiu. Zanim rozpoczną się właściwe prace, należy jednak w pierwszej kolejności ocenić przydatność danego obszaru do realizacji inwestycji. Przeprowadzone przez specjalistów badania geotechniczne wskazują głębokość umiejscowienia poszczególnych warstw gleby, w tym kluczowej warstwy nośnej. Geolodzy określą ponadto poziom zalegania wód gruntowych, co umożliwi dokonanie ewentualnych zmian w projekcie.

Znacznie badań geotechnicznych

Decydując się na zakup konkretnej działki budowlanej, zwracamy uwagę głównie na jej cenę, lokalizację, a także powierzchnię. Ogromny wpływ na inwestycję mają ponadto warunki geologiczne terenu, lecz nie zawsze traktujemy je jako czynnik zagrażający bezpieczeństwu obiektu. Prawda jest jednak zgoła odmienna, zwłaszcza gdy planujemy stawianie domu na problematycznym podłożu. Aby ułatwić dobór parametrów konstrukcyjnych obiektu, należy zlecić badanie gruntu fachowcom takim jak Geolog Firma Geologiczna Bolesław Plichta

W dokumencie sporządzonym przez doświadczoną ekipę odnajdziemy liczne wskazówki zapewniające pozbawioną ryzyka budowę domu i jego późniejszą eksploatację.  Inwestorzy dowiedzą się również, jakie kroki trzeba podjąć dla ochrony obiektu przed wodami gruntowymi, co jest szczególnie istotne przy planowanym podpiwniczeniu. Warto nadmienić, iż w opinii geotechnicznej zawiera się też zalecenia co do prac wykonawczych dotyczących systemu odwadniającego działki. Co się stanie, jeśli nie dostosujemy projektu do domu do specyfiki gruntu i głębokości wód? Ignorowanie problemów z pewnością odbije się wolniejszym przebiegiem robót, generując przy tym większe koszty. W wielu przypadkach prowadzi do pękania sufitów bądź ścian, a niekiedy również przyczynia się do utraty stabilności obiektu. Jeszcze do niedawna korzystanie z opinii geologów było całkowicie dobrowolne. Od 2012 r. przepisy prawa nakładają na inwestorów obowiązek przeprowadzania odpowiedniego zakresu badania geotechnicznego, a jego brak pociąga za sobą nieudzielenie zgody na budowę.

W jaki sposób przebiega badanie gruntu?

Jeśli chodzi o badania geotechniczne gruntu dla jednorodzinnych obiektów mieszkalnych stosuje się głównie metodę udarowo-obrotową. Wykonanie otworów w gruncie jest możliwe dzięki użyciu wiertła hydraulicznego, które zwykle jest osadzone na podwoziu pojazdu. Takie rozwiązanie przynosi liczne zalety, w tym bezproblemowe dotarcie do działki oddalonej od ciągów komunikacyjnych. Do badań geotechnicznych konieczne są też narzędzie pomocnicze. Należą do nich wprowadzane w odwierty sondy statyczne. Mają ona za zadanie analizę gruntu, wykorzystując do tego celu stożek elektroniczny bądź mechaniczny.

Specjaliści zalecają wykonanie minimum trzech otworów, których głębokość nie powinna być mniejsza niż dwa metry od przewidywanego poziomu osadzenia fundamentów. Odwierty o powierzchni dochodzącej nawet do sześciu metrów kwadratowych usytuowane są głównie na przecięciu przekątnych obiektu lub jego narożnikach. Całość prac trwa nawet kilka godzin, a na podmiocie dokonującym analiza spoczywa obowiązek przywrócenia podłoża do wcześniejszego stanu.