Wbrew często spotykanej opinii, tynkowanie ścian wewnętrznych w domach i mieszkaniach nie wynika jedynie z przyczyn estetycznych. Materiały tego typu odpowiadają również m.in. za wydajne wchłanianie unoszącej się w powietrzu wilgoci. Wykazują też zwiększoną odporność na ogień i pomagają zadbać o termoizolację przestrzeni użytkowej. Wśród wielu dostępnych na rynku produktów najczęściej można zetknąć się z tynkami cementowo-wapiennymi oraz gipsowymi. Co warto o nich wiedzieć?

Co warto wiedzieć o tynkach cementowo-wapiennych?

Nawet współcześnie tynki tego typu cieszą się ogromną popularnością. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z faktu, że jest to rozwiązanie z powodzeniem wykorzystywane od wielu lat, a co za tym idzie, zdążyło już udowodnić swoją niebagatelną wartość użytkową. Materiał ten ma wiele zalet, choć za najważniejszą z nich uznaje się jego ponadprzeciętną wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Z technicznego punktu widzenia tynk cementowo-wapienny doskonale sprawdza się jako podkład pod farby lub tapety we wszystkich pomieszczeniach – zarówno dziennych, jak w tych o okresowo lub stale podniesionej wilgotności.

Ma również wysoki współczynnik pH, co czyni go wyjątkowo odpornym na tzw. korozję mikrobiologiczną. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści ze Składu Materiałów Budowlanych Mat-Bud:

Sporym plusem jest także możliwość maszynowego nakładania tynku. Dzięki temu konieczne to przeprowadzenia prace mogą przebiegać niezwykle sprawnie.

Firma Mat-Bud istnieje na rynku od 1989 roku. Oferuje szeroki asortyment materiałów budowlanych, takich jak płyty kartonowo-gipsowe, wełna mineralna, styropian, narzędzia, ceramika budowlana oraz chemia budowlana. Zespół składa się z wykwalifikowanych pracowników, którzy stawiają na trwałość i jakość produktów. Skład Materiałów Budowlanych stawia na dobre relacje z klientem i konkurencyjne ceny. Z jakimi jeszcze informacjami na temat tynków warto się zapoznać?

Tynk gipsowy, czyli co?

Ciekawą alternatywą dla produktów cementowo-wapiennych są tynki gipsowe. W tym przypadku klienci również otrzymują do swojej dyspozycji materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego wyjątkowe właściwości cenione są przede wszystkim przez osoby, które na co dzień zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami alergicznymi. Tynk gipsowy schnie szybciej od cementowego i zapewnia nieco lepszą izolację termiczną oraz akustyczną. Czy zatem można jednoznacznie stwierdzić, że jest to propozycja po prostu lepsza?

Jak zaznaczają fachowcy z firmy Mat-Bud – niekoniecznie. Tynki tego typu absolutnie nie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności przekracza 70%, czyli np. w łazienkach. Pod wpływem unoszącej się w powietrzu pary wodnej zaczynają się łuszczyć i odpadać od ścian. Rzadko kto zdaje sobie również sprawę z tego, że niezabezpieczone antykorozyjnie przedmioty wykonane ze stali wskutek kontaktu z tynkiem gipsowym zaczynają bardzo szybko rdzewieć.