Wzniesienie domu jednorodzinnego może wydawać się niezbyt skomplikowaną w realizacji inwestycją, jednak nadal wymaga m.in. przeprowadzenia pomiarów przez geodetę. Pozwalają one uzyskać istotne informacje, które przydają się zarówno inwestorowi, jak i kierownikowi budowy. W ramach geodezyjnej obsługi przy budowie domu specjalista zajmuje się chociażby tyczeniem samego obiektu czy nierzadko granic terenu. Jakie jeszcze czynności może wykonać?

Obsługa geodezyjna przed rozpoczęciem prac budowlanych

Zanim na działce pojawi się ekipa wraz z ciężkim sprzętem w celu zrealizowania m.in. robót ziemnych, teren musi zrewidować geodeta. W ramach prowadzonej przez niego obsługi inwestycji zajmie się on na tym etapie wznoszenia domu chociażby wytyczeniem granic posesji. Jest to dość istotna kwestia, której właściwe wykonanie pozwala uniknąć problemów z budową na sąsiednich działkach. Naruszenie prywatnego terenu może okazać się bardzo kosztownym błędem, jakiego zdecydowanie można się jednak ustrzec dzięki geodecie.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych specjalista ten sporządzi mapę do celów projektowych. Jest to kluczowe opracowanie kartograficzne, jakie powstaje m.in. przy budowie domu. Na kopii mapy zasadniczej umieszcza się istotne obiekty i ich punkty, np. obrys samego budynku oraz miejsca, w których znajdą się instalacje. Mapa do celów projektowych przekazywana jest architektowi, a ten dzięki niej może przygotować projekt domu dla wybranej działki.

Kontrole geodezyjne w trakcie budowy i po jej zakończeniu

Geodeta w ramach kompleksowej obsługi inwestycji będzie nadzorował jej przebieg w trakcie realizacji poszczególnych prac. Oznacza to dokładne sprawdzanie poprzez pomiary w terenie zgodności wykonanych robót z dokumentacją geodezyjno-kartograficzną. Na tym etapie przeprowadza się także tyczenie sieci uzbrojenia terenu. Usługi w tym zakresie zlecić można firmie Geodezja-Projekt. Jest to biuro usług geodezyjnych i projektowych, które prowadzi obsługę inwestycji zarówno w przypadku budowy domów, jak i większych obiektów.

Jeśli cały proces zagospodarowania działki przebiegł pomyślnie, a nadzór geodezyjny nie wykazał żadnych błędów podczas realizacji robót, wykonuje się inwentaryzację powykonawczą. Pomiary dotyczą samego domu, jak i wspomnianych instalacji, które doprowadzają do niego najważniejsze media. Należy przy tym pamiętać, że działania w tym zakresie nie tylko są bardzo przydatne, ale przede wszystkim niezbędne. To kluczowy składnik dokumentacji przedkładanej w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku – w tym wypadku domu.