Stan surowy otwarty to jeden z początkowych etapów budowania domu jednorodzinnego. Jego realizacja rozpoczyna się po ukończeniu etapu zero. W tym czasie na placu budowy widać najwięcej zmian. Związane jest to przede wszystkim z tworzeniem konstrukcji domu. Jednak to nie jedyna praca na tym etapie budowy. Co jeszcze obejmuje stan surowy otwarty oraz jakich błędów wtedy unikać?

Jakie jest zakres prac w stanie surowym otwartym?

Dom, o którym można powiedzieć, że jest w stanie surowym otwartym, musi przede wszystkim posiadać fundamenty, które mają izolację. Ponadto taki dom ewentualnie może posiadać piwnicę i strop znajdujący się nad nią. Jednak powstanie wymienionych elementów na miejsce w tracie etapu zero. Natomiast do otrzymania stanu surowego otwartego wymagane są jeszcze kolejne prace. Do nich zalicza się:

  • wybudowanie ścian nośnych,

  • stworzenie słupów i stropów,

  • budowa schodów betonowych,

  • wykonanie konstrukcji dachu oraz pokrycia dachowego.

Ten etap budowy jest dość łatwy, ponieważ większość prac budowanych może wykonać jedna firma. Niekiedy fachowe firmy budowlane podejmują się realizacji wszystkich prac w tym zakresie. Tworzeniem takich konstrukcji zajmuje się Murarz - Kamil Bałazy z Czerwina. Mimo że prace na tym etapie nie są najtrudniejsze, to ich koszt może pochłonąć 40%, a nawet połowę budżetu przeznaczonego na całą inwestycję związaną z budową domu. Dlatego wybierając fachowców, należy poszukać takich, którzy nie popełniają błędów, a te niestety czasem się zdarzają.

Jakich błędów unikać na etapie surowym otwartym?

Jak zostało wspomniane, prace budowlane związane ze stanem surowym otwartym nie należą do najtrudniejszych, jednakże w trakcie ich realizacji może dojść do poważnych błędów, których konsekwencję będą trwałe i trudne do naprawienia. Niektóre z nich mogą mieć wpływ na trwałość konstrukcji domu, z kolei inne mogą powodować problemy w trakcie prac wykończeniowych. Jednak o jakich błędach konkretnie mowa?

Jednym z często pojawiających się błędów w trakcie budowy domu jednorodzinnego jest brak zastosowania folii hydroizolacyjnej lub papy pod ścianami. Efektem tego może być podciąganie wody, szczególnie gdy fundamenty zostały nieprawidłowo uszczelnione. Kolejny błąd dotyczy złego wypoziomowania i wypionowania murów. To skutkuje krzywymi ścianami, które będą sprawiać wiele problemów w trakcie budowy stropu oraz późniejszych prac wykończeniowych.

Zdarza się, że firmy budowlane łączą ściany działowe na sztywno ze stropem, co również jest błędem. Brak pozostawienia kilkucentymetrowego odstępu między ostatnią warstwą murowanej ściany a spodem stropu może powodować pękanie ścian pod naciskiem stropu. Dlatego tak ważne jest pozostawienie przerwy i wypełnienie jej wełną mineralną lub pianą poliuretanową. Dość poważnym błędem jest także budowanie domu w trakcie mrozów. Na takie rozwiązanie często decydują się ekipy budowlane, które chcą nadrobić opóźnienia. Jednakże murowanie, gdy temperatura utrzymuje się poniżej zera, może powodować obniżenie wytrzymałości konstrukcji. Wspomnianych błędów łatwo uniknąć, dlatego warto skorzystać z usług budowlańców, którzy wiedzą, jak ich nie popełniać.

Murarz - Kamil Bałazy: oferta

Kamil Bałazy to zawodowy murarz i zbrojarz, który oferuje usługi murarskie, takie jak murowanie ścian z różnych materiałów, budowa schodów oraz wykonywanie otworów w ścianach i stropach. Dodatkowo wykonuje prace zbrojeniowe, w tym zbrojenie konstrukcji budowlanych oraz budowę ław fundamentowych. Jego specjalizacją jest także budowa domów do stanu surowego otwartego. Kamil Bałazy wykonuje prace murarskie wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz stawia ogrodzenia murowane. Swoje usługi realizuje jako główny wykonawca lub podwykonawca dla firm budowlanych.