Jednym z najpopularniejszych rozwiązań konstrukcyjnych dachów w domach jednorodzinnych jest bez wątpienia drewniana więźba dachowa. Wykonywana jest z belek, bali, łat, desek i krawędziaków odpowiednio skręconych lub zbitych. Zapewnia ona doskonałą wytrzymałość konstrukcji dachu, a ponadto umożliwia zastosowanie na praktycznie każdym rodzaju i nachyleniu dachu. Produkcją drewnianych więźb dachowych zajmuje się Tartak Tarmed.

Jakie są rodzaje więźby dachowej?

Więźba dachowa to odpowiednio skonstruowany szkielet dachu umożliwiający zamontowanie ocieplenia i całego pokrycia dachowego. W zależności od rozpiętości ścian konstrukcyjnych można wymienić kilka rodzajów więźby dachowej

  • więźba dachowa krokwiowa – uznawana jest za najprostszą konstrukcję. Stosowana jest w sytuacji, gdy rozpiętość zewnętrznych ścian budynku wynosi mniej niż 7 m, a kąt nachylenia połaci dachowej oscyluje w przedziale 30-50 stopni. Niekwestionowanymi zaletami więźby krokwiowej jest niski koszt oraz prostota i szybkość montażu.

  • więźba dachowa krokwiowo-jętkowa – stosowana jest wtedy, gdy rozpiętość zewnętrznych ścian wynosi 7-11 m, a kąt nachylenia 35-60 stopni. Zwykle spotykana jest w konstrukcjach domów z poddaszem mieszkalnym.

  • więźba dachowa jętkowa – wykorzystywana głównie w domach o rozpiętości ścian 5-12 m i kącie nachylenia połaci dachu 25-67 stopni. Jest ekonomiczna i łatwa w montażu.

  • więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa – wykorzystywana w budynkach o rozpiętości dachu przekraczającej 11 m i kącie nachylenia zawierającym się w przedziale 6-70 stopni. Uchodzi za najbardziej uniwersalną więźbę ze względu na możliwość montażu na dachach płaskich oraz bardzo stromych, a także przekraczających 16 m rozpiętości.

Jakie drewno stosowane jest do budowy więźby dachowej?

Warto wiedzieć, że nie każde drewno nadaje się do skonstruowania więźby dachowej. Odpowiedni gatunek drzewa i właściwe przygotowanie to gwarancja otrzymania trwałej i stabilnej konstrukcji, a co za tym idzie – bezpieczeństwa. Pracownik Tartaku Tarmed przypomina, że do więźb dachowych zwykle stosuje się drewno z drzew iglastych, takich jak sosny, świerki i jodły. Ze względu na cenę rzadziej wykorzystuje się modrzew oraz daglezję, a także drzewa trudne w obróbce: jesion, dąb, buk. Z tak twardego drewna wykonywane są natomiast drobne elementy więźby dachowej – wkładki czy kołki. Drewno stosowane do produkcji więźby dachowej przez Tarmed jest odpowiednio wysuszone – jego wilgotność nie przekracza 20%, a także zabezpieczone przed działaniem ognia oraz czynników biologicznych. Tarmed to tartak o wieloletniej tradycji, gdzie pracownicy dbają o najwyższą jakość dostarczanych produktów.