W Polsce z uwagi na warunki atmosferyczne w czasie jesieni, zimy, a nawet wiosny należy ogrzewać budynki mieszkalne oraz nieruchomości innego rodzaju np. biurowce. Zazwyczaj stosowano piece na węgiel, drewno, a elementem ogrzewającym były klasyczne grzejniki umieszczone przy ścianach. Obecnie popularne jest montowanie ogrzewania podłogowego. Jakie są jego wady i zalety?

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Najprościej mówiąc rury prowadzące ciepło, umieszczone w wylewce podłogowej nazywane są ogrzewaniem podłogowym. Dzięki temu podłoga staje się ciepła i ogrzewa całe pomieszczenie. Jest wiele metod układania instalacji grzewczej. Co więcej, można wybrać produkty o parametrach odpowiadających własnym wymaganiom. Oczywiście na ogrzewanie podłogowe składają się również inne elementy niż rury np. izolacje przeciw wilgoci, urządzenia sterujące.

Zalety ogrzewania

Wyróżnia się następujące plusy ogrzewania podłogowego:

  • Nie powoduje unoszenia się kurzu- rozwiązanie to jest idealne dla alergików, ponieważ przekazuje ciepło przez promieniowanie, nie wytwarzając ruchu powietrza. Dzięki temu kusz się nie unosi w powietrzu, nie uczula, można spokojnie oddychać.

  • Oszczędność – ciepło wydostające się z podłogi, powoduje, że człowiek odczuwa szybko wzrost temperatury. Dlatego można zmniejszyć ustawienia grzania o przykładowo 2 stopnie i zaoszczędzić na ogrzewaniu.

  • Nie wysusza powietrza – mimo tego, że temperatura jest odpowiednia dla człowieka, to wilgotność powietrza nie spada znacząco (ma to pozytywny wpływ na samopoczucie).

  • Rozkład ciepła – ciepło rozprowadzane jest równomiernie, zależnie od ustawień. Co metoda ta jest korzystna dla człowieka, ponieważ wyższą temperaturę powinien mieć przy stopach, a niższą przy głowie.

  • Jest estetyczne – w przeciwieństwie do grzejników, ogrzewanie to jest ukryte w podłodze.

Minusy ogrzewania

Można wyróżnić wady ogrzewania podłogowego takie jak:

  • trzeba zaplanować je odpowiednio wcześnie – nie można zmienić już po wylaniu posadzki (trzeba by było ją zburzyć),

  • ciężka w naprawie – aby naprawić, trzeba skuć podłogę,

  • jest droższym rozwiązaniem niż zwykłe grzejniki,

  • czas nagrzewania podłogi i stygnięcia jest długi,

  • trzeba zadbać o to, aby pomieszczenie miało jak najmniej miejsc z uciekającym ciepłem, gdyż temperatura podłogi nie może być bardzo wysoka.

Przed wyborem instalacji najlepiej jest skontaktować się ze specjalistami, którzy udzielą szczegółowych informacji z tym związanych. Firma Bemax, której właścicielem jest Andrzej Bembenek, ma swoją siedzibę w Policach (woj. Zachodniopomorskie). Przedsiębiorstwo od wielu lat zajmuje się montażem centralnego ogrzewania, instalacji wodnych, kanalizacyjnych, gazowych oraz ogrzewaniem podłogowym. Co więcej, sprzedaje również materiały służące do wykonania danych montaży. Firma oferuje produkty tylko od zaufanych dostawców, a pracownicy zatrudnieni mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, aby spełnić oczekiwania klientów.