Papa bitumiczna to wciąż bardzo popularne pokrycie dachowe. Wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie liczy się cena i wytrzymałość, a walory estetyczne schodzą na drugi plan. Jakie zalety i wady posiada ten materiał? Kiedy powinno się go stosować, a gdzie jego wykorzystanie jest niewskazane? Artykuł krótko przybliża charakterystykę papy termozgrzewalnej.

Kiedy można pokryć dach papą?

Papa termozgrzewalna jest bardzo tanim i stosunkowo wytrzymałym rodzajem pokrycia dachowego. Ze względu na słabe walory estetyczne powszechnie odchodzi się od używania jej w budynkach mieszkalnych czy usługowych. Nadal jednak stanowi wartą rozważenia opcję pokrycia dachów budynków gospodarczych, garaży, magazynów i innych obiektów użytkowych. Ze względu na swoje właściwości najlepiej sprawdzi się na dachach płaskich, czyli takich, w których kąt nachylenia wynosi od 2 do 15%. W tego typu obiektach wykończenie papą jest zdecydowanie najpopularniejsze – szacuje się że 80% płaskich dachów w Polsce pokryte jest tym materiałem.

Mocne strony papy

Główną zaletą tego pokrycia dachowego jest jego cena. Koszt jego ułożenia jest znacznie mniejszy, niż innych materiałów dostępnych na rynku, takich jak blacha, dachówki czy gonty bitumiczne. W związku z tym papa stanowi doskonały wybór tam, gdzie liczą się koszty. Mimo, że jej wytrzymałość jest mniejsza niż alternatywnych materiałów, trzeba zaznaczyć, że stosunek jakości do ceny pozostaje bardzo korzystny. Papa przede wszystkim doskonale izoluje wodę. Prawidłowo położona gwarantuje szczelność dachu i ochronę przed wilgocią. Warto regularnie korzystać z usług  wykwalifikowanych dekarzy, takich jak Zakład Dekarski Salsa z Łasku, którzy dokonają przeglądu i niezbędnych napraw powierzchni. Co ważne, jeśli chcemy polepszyć estetykę dachu wykończonego tym materiałem, nie musimy zrywać jej i zastępować innym pokryciem. Papa doskonale nadaje się jako podkład do ozdobnych gontów bitumicznych. Dodanie drugiej warstwy pokrycia nie tylko upiększy dach, ale zwiększy jego wytrzymałość i szczelność.     

Wady papy bitumicznej

Papa bitumiczna posiada dwie zasadnicze wady, co nie powinno dziwić ze względu na niską cenę. Pierwszą z nich jest nieprzepuszczalność pary wodnej z wnętrza budynku. Może to powodować zbieranie się wilgoci na suficie, dlatego bardzo ważna w obiektach krytych papą jest sprawna i dobrze zaprojektowana wentylacja. Druga bolączką tego typu pokrycia dachowego jest podatność na wysokie i niskie temperatury. Latem nagrzana od słońca papa może się topić, a zimą mogą się na niej pojawić pęknięcia. Jest ona jednak materiałem, w którym można uzupełniać ubytki za pomocą łat. Pokrycie dachowe z papy może służyć przez wiele lat, pod warunkiem przeprowadzania regularnych przeglądów i bieżących napraw.