Dach jest najważniejszym elementem konstrukcji budowlanej, ponieważ ma chronić obiekt oraz dobytek w nim się znajdujący. Na dach składa się skomplikowany układ konstrukcji, podkładu i pokrycia. Jego warstwy odpowiedzialne są za szczelność dachu oraz jego stabilność i bezpieczeństwo. Dachy spadziste są zdecydowanie częściej wybierane, ze względu na to, że szybko spływa po nich deszczówka i nie zalega na nich gruba i ciężka warstwa śniegu. Dopasowanie dachu do wizji oraz rozwiązań technicznych to zadanie przeznaczone dla uprawnionego projektanta.

Dach spadzisty i jego konstrukcje

Jeszcze dobrych kilka lat temu pod dachem spadzistym znajdował się tzw. strych, w którym przechowywane były mniej ważne elementy gospodarcze. Obecnie urządza się tam sypialnie czy łazienki. Zazwyczaj planuje się je pod dachem dwuspadowym, gdyż czterospadowy znacznie ogranicza użytkową przestrzeń. Decydując się na poddasze, właściciele muszą mieć świadomość tego, że przepisy minimalne wskazują na maksymalną wysokość pomieszczeń, która nie może przekraczać 2,2 m. Zwykle rodzaj projektowanej więźby wynika z rozpiętości oraz kąta nachylenia dachu. Komplikacje mogą jednak wynikać z załamania połaci dachowych.

Jak wygląda więźba dachu spadzistego?

Podczas budowy domów jednorodzinnych znacznie częściej stosuje się jedną z dwóch podstawowych konstrukcji ciesielskich. Wymienia się konstrukcję krokwiowo-jętkową lub płatwiowo-kleszczową. Czym się one wyróżniają? Przy pierwszej z nich nie występują podpory pośrednie, a obciążenia pionowe od krokwi przejmują bezpośrednio ściany zewnętrzne budynku. Taką więźbę planuje się przy rozpiętości nie większej niż 12 m. Buduje się ją z drewna sosnowego lub świerkowego, niekiedy z jodły. Drewno to powinno być dobrej jakości, wysuszone i zaimpregnowane, najlepiej ciśnieniowo. Jego wilgoć zaś nie powinna przekraczać 18%. Drewno jest najczęściej wybieranym materiałem, ze względu na to, że jest proste przy obróbce i względnie tanie. Ponadto wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne, a po zaimpregnowaniu jest trwałe.

Wiązary kratowe – konstrukcje ciesielskie

Poza najprostszymi konstrukcjami ciesielskimi stosuje się tzw. wiązary kratowe, które nadają się do skomplikowanych dachów o dowolnym kącie nachylenia i rozpiętości przekraczającej 25 m. Zdaniem specjalistów z Zakładu Ciesielsko Dekarskiego WAR - BUD, wiązary mają dobrą sztywność, a w dodatku nie wymagają podpór pośrednich. Do ich wykonania wykorzystuje się deski o 4-centymetrowej grubości, które łączone są przy pomocy stalowych płytek kolczastych.

Zakład Ciesielsko Dekarski WAR - BUD z siedzibą w Jeżewie, w województwie kujawsko-pomorskim, działa od 1996 roku. Specjalizuje się w usługach dekarskich, ciesielskich i budowlanych. Wykonuje pokrycia dachowe i usuwa azbest z dachów. Ponadto firma oferuje budowę domów, w tym domów ergonomicznych, a także prowadzi własną hurtownię materiałów budowlanych. WAR - BUD zatrudnia doświadczonych specjalistów: dekarzy, cieśli i murarzy. Firma działa na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego.