Okna są jednym z ważniejszych elementów wpływających na obniżanie komfortu cieplnego w budynku. Dobór odpowiedniego ich typu jest procesem złożonym. Wymaga uwzględnienia wielu, będących w sprzeczności ze sobą, czynników. Z jednej strony duże okna wpuszczają więcej światła, co pozwala zmniejszyć zużycie energii na doświetlenie pomieszczeń. Jednak zbyt duża powierzchnia przeszklenia to ogromne straty ciepła co wiąże się ze zwiększeniem wydatków na ogrzewanie.

Doświetlenie pomieszczeń poprzez odpowiednie usytuowanie okien

Coraz częściej właściciele mieszkań lub domów chcą, aby zamontowane przez nich okna były nie tylko duże i ładne, ale przede wszystkim tanie. Chodzi nie tylko o koszt zakupu i montażu. Wybór odpowiednich okien może w przyszłości znacząco wpłynąć na zmniejszenie kosztów ogrzewania pomieszczenia nawet o kilka tysięcy złotych w skali roku. Im większe przeszklenia, tym większe straty ciepła. Jak zatem zwiększyć ilość wpadającego do wnętrza światła nie zwiększając powierzchni, przez które będzie uciekało ciepło? Dobrym rozwiązaniem mogą być okna dachowe. Ich głównym walorem jest to, że słońce wpada przez nie niemal cały dzień. Dzięki temu uzyskuje się lepsze nasłonecznienie niż przy zastosowaniu okien fasadowych. Przy oknach fasadowych nasłonecznienie zależy od miejsca usytuowania względem stron świata. Na miejsca montażu okien tarasowych do salonu warto wybierać takie strony świata jak południe czy zachód. Okna tego typu, mają najczęściej duże powierzchnie, dlatego straty ciepła są na nich znaczące. Warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań i wstawić energooszczędne, certyfikowane okna z PCV lub aluminium.

Zastosowanie nowoczesnych energooszczędnych okien PCV

Nowoczesne okna z PCV w znaczący sposób ograniczają straty ciepła. Pierwszym czynnikiem mającym wpływ na energooszczędność okna PCV jest profil z jakiego wykonana została jego rama. Głębokość profili waha się od 6.8 do 9.2 centymetrów. Ramy o grubszych profilach stosowane są w oknach o podwyższonych parametrach cieplnych i akustycznych. Użycie szerszych ram umożliwia montaż większych zestawów oszklenia. Najczęściej, w budownictwie mieszkaniowym, stosowane są okna dwu lub trzyszybowe. Okna wieloszybowe, osiągają podwyższone parametry termoizolacyjne, nie tylko dzięki szybom, ale również dzięki zastosowaniu wypełnienia międzyszybowego w postaci gazu szlachetnego. Duża ilość profili w ramach okiennych zapewnia większą izolację termiczną. Obecnie najbardziej energooszczędne są profile siedmiokomorowe, takie jak stosowane w oknach firmy Marsel. Dodatkowym wyposażeniem cechującym okna energooszczędne są uszczelki, zarówno centralne, jak i przylgowe. Dodatkową izolację termiczną i akustyczną okien mogą zapewnić różnego typu rolety, wewnętrzne lub zewnętrzne. Pozwalają one również ograniczyć dopływ ciepła w upalne dni.