W Polsce dominują domy murowane. Jednak, jak można zauważyć w USA zdecydowanie przeważają domy drewniane. W naszym kraju oczywiście można spotkać takie obiekty, jednak nie jest ich zbyt wiele. Być może wynika to z niskiej świadomości społeczeństwa na temat technologii oraz zalet budowy takich domów. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zdecydować się na drewnianą konstrukcję budynku.

Rodzaje konstrukcji domów drewnianych:

  • dom z bali- można go wykonać jedynie z wysokiej jakości drewna (może to być świerk, sosna lub jodła). Bardzo ważną rolę odgrywa budowa. Nawet najmniejszy błąd na którymś z etapów budowy grozi poważnymi usterkami w czasie użytkowania domu. Etap budowy takiego domu jest dosyć krótki, jednak koszty materiału są wysokie. Warto zainwestować w ten rodzaj, ze względu na regulację wilgotności przez bale (taki budynek będzie się zdecydowanie wolniej nagrzewać od konstrukcji szkieletowej)
  • konstrukcja szkieletowa-  jak sama nazwa wskazuje, z drewna wykonana jest konstrukcja, która następnie wypełniana jest izolacją cieplną. Jest to zdecydowanie tańszy rodzaj konstrukcji, szybki w budowie. Niestety ze względu na wypełnienie izolacją, budynek będzie się znacznie szybciej ochładzał oraz nagrzewał. Zaletą jest jego lekkość, dzięki czemu fundamenty nie muszą być aż tak masywne, jak w przypadku domu z bali
  • prefabrykat- jest to specyficzny rodzaj budynku, gdyż jego ściany tworzy się w fabryce. Następnie już gotowe łączy na placu budowy. Niewątpliwą zaletą tej konstrukcji jest trwałość oraz możliwość przeróbki w każdym momencie (nie wymaga to wyburzenia budynku).

Wady domów drewnianych:

  • mała ilość firm specjalizujących się w budowie tego rodzaju domów- nie jest to technologia powszechna, zatem na rynku nie ma dużego pola manewru w wyborze firmy, która postawi dom drewniany
  • szybsze nagrzewanie się oraz ochładzanie budynku- drewno jest materiałem, który zdecydowanie szybciej się nagrzeje oraz ochłodzi, w przeciwieństwie do betonu
  • drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia oraz pielęgnacji, aby nie zaczęło gnić.

Zalety domów drewnianych:

  • stosunkowo niski koszt budowy-  koszt budowy domu z drewna jest zdecydowanie niższy od technologii tradycyjnej
  • szybszy czas realizacji- jak wiadomo, postawienie domu w technologii murowanej to minimum 2 lata. Natomiast dom wykonany z drewna można postawić już w 6 miesięcy!
  • mniejsze wydatki na wykończenie wnętrza- budując dom z drewna wewnątrz również znajduje się drewno. Nie jest już konieczne malowanie, czy też wyklejanie tapetą ścian
  • ekologiczna technologia- konstrukcja drewniana jest przyjazna środowisku
  • niepowtarzalny charakter- wybudowanie chatki z drewna w górach jest marzeniem wielu osób. Budynek z pustaków już nie dawałby takiego uroku!

 

Zatem możesz zauważyć, że budowa domu z drewna ma więcej stron pozytywnych. Główną rolę odgrywa tutaj wybór odpowiedniej firmy budowlanej, która specjalizuje się w tego typu konstrukcjach. Jedną z takich firm jest Firma Marszałek, która posiada wieloletnie doświadczenie w swojej branży.