Natryskiwanie łukowe to jedna z metod metalizacji, która pozwala uzyskać gęstą i trwałą powłokę. Jak wskazuje ekspert z PNC, źródłem ciepła w tym procesie jest łuk elektryczny jarzący się między drutami. Wskutek jarzenia się łuku dochodzi do stopienia materiału dodatkowego, który jest następnie przenoszony w kierunku elementu. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega ta technika, i jakie materiały mogą być poddane natryskowi łukowemu.

Ekspert z przedsiębiorstwa PNC: czym jest natryskiwanie łukowe?

W trakcie metalizacji materiał powłokowy podawany jest z dwóch szpul drutów, które pełnią funkcje elektrod przekazywanych do pistoletu. W miejscu styku wytwarza się łuk, którego temperatura dochodzi do 5000 stopni Celsjusza. Roztopione cząsteczki metalu są poddawane działaniu sprężonego powietrza i przenoszone z dużą prędkością na przygotowaną powietrznię. W efekcie dochodzi do trwałego połączenia dwóch powłok w jedną całość, która jest niemożliwa do rozerwania. Cały proces prowadzony jest w taki sposób aby nie nagrzać podłoża do temperatury wyższej niż 150 stopni Celsjusza. Dzięki temu unika się zmian strukturalnych oraz odkształceń natryskiwanych elementów.

Natrysk łukowy – korzyści z procesu technologicznego

Natryskiwanie łukowe to zaawansowana technologia metalizacji, która odznacza się dużą wydajnością i pozwala uzyskać powłokę, która jest gęstsza niż przy natrysku płomieniowym. Uzyskane powłoki mogą być wykorzystane w regeneracji maszyn oraz do zabezpieczenia antykorozyjnego części.

Natrysk łukowy daje możliwość zmieszania dwóch rodzajów drutu, skutkiem czego można uzyskać różnorodne właściwości powłok. Wśród materiałów, które mogą być natryskiwane metodą łukową, znajdują się m.in. stopy łożyskowe, stopy niklu, stopy miedzi, aluminium oraz cynk.

– wyjaśnia pracownik PNC. Korzystając z usług sprawdzonej firmy możesz mieć pewność, że proces metalizacji przebiegnie zgodnie z pierwotnym założeniem.