Bardzo często zdarza się, że znajdujemy idealną działkę pod budowę własnego domu, ale nieruchomość ta ma pewne mankamenty. Niestety, ale zazwyczaj z różnych przyczyn nie można poprowadzić rur wodnych do działki. Bez bieżącej wody ciężko byłoby funkcjonować, dlatego decydujemy się na wykopanie studni głębinowej. Z jakich pomp transportujących wodę powinniśmy korzystać, żeby woda mogła bez przeszkód płynąć w rurach? Podpowiadają eksperci z firmy Henryk Wiąz Zakład Elektromechaniczny i Chłodniczy.

Jaką pompę najlepiej wybrać?

Na rynku występuje wiele rodzajów pomp do wody. W celu wybrania odpowiedniej, na początku należy określić, do czego będzie potrzebna. Dlatego, trzeba wybrać, czy interesują nas pompy do brudnej wody, czy do czystej - pompy hydroforowe.

Hydrofory stosuje się głównie w domach do codziennego użytku i na działkach w celu podlewania roślin oraz drzew owocowych. Pozwalają one na pobór wody z wykopanej studni oraz innych zbiorników wodnych. Głównym zamierzeniem pomp jest regulacja ciśnienia w wodociągach, aby bezproblemowo można było korzystać z wody. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje danych pomp: pompy głębinowe i pompy powierzchniowe.

Pompa głębinowa a powierzchniowa

Pompa głębinowa jest to urządzenie zanurzane w wodzie w celu tłoczenia jej na wysokość kilkudziesięciu metrów. Sprzęt montuje się w studniach kopanych i wierconych w przypadku, gdy głębokość lustra wody jest większa niż 8 metrów. Co więcej, aby wybrać odpowiedni model pompy głębinowej, należy wziąć pod uwagę średnicę odwiertu. W przypadku studni kopalnianych wybierane są urządzenia większych rozmiarów, które nie wymagają zastosowania rur osłonowych w celu chłodzenia. Z kolei w przypadku studni wierconych najważniejsze jest, aby pompa miała zbliżone wymiary do średnicy rury, która jest obowiązkowa. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenia głębinowe montowane są w głąb ziemi. Jest to niewątpliwie zaletą, gdyż sprzęt nie zajmuje dodatkowej przestrzeni w domu i nie przeszkadza hałasem. Warto wspomnieć, że plusem jest ekonomiczność pompy, gdyż nie zasysa wody, tylko ją tłoczy. Wadą niewątpliwie jest naprawa. W przypadku awarii należy całe urządzenie wydobyć ze studni.

Pompy powierzchniowe montowane są na powierzchni bądź w głębi, ale ich zdolność zasysania wody jest ograniczona do 8 m głębokości. Z uwagi na swoje właściwości mają one więcej zastosowań niż pompy głębinowe. Gdy są montowane na powierzchni, można w prosty sposób dokonać przeglądu bądź naprawy. Urządzenie to działa na zasadzie zasysania wody, co może być nieco mniej energooszczędną opcją. Ponadto w przypadku pracy na sucho możliwe są częste uszkodzenia.

Wysokiej jakości pompy

Aby mieć pewność, że pompy spełnią swoje zadanie, a jednocześnie będą trwałe i bezawaryjne, warto kupować je u sprawdzonych dystrybutorów, takich jak Henryk Wiąz Zakład Elektromechaniczny i Chłodniczy. Firma, której siedziba znajduje się Nowogardzie, rozpoczęła swoją działalność już 1982 roku. Wieloletnie doświadczenie oraz odpowiednie kwalifikacje sprawiają, że przedsiębiorstwo może zaoferować szeroki wybór wysokiej jakości pomp, a także ich fachowy serwis. Klienci mogą zakupić pompy renomowanych marek – Hydro Vacuum S.A., Zehnder Pumpen oraz VANSAN.