Przed rozpoczęciem prac budowlanych dość często wymaga się sporządzenia dokumentacji hydrogeologicznej. Dzięki wykonaniu odpowiednich badań w terenie, a także stworzeniu tego dokumentu, można zebrać dużo informacji na temat wód podziemnych. Dokumentacja hydrogeologiczna pozwala też ustalić zasoby naturalne. Zobacz, w jaki sposób powstaje wspomniany dokument.

Czym właściwie jest dokumentacja hydrogeologiczna?

Przed rozpoczęciem inwestycji budowlanych zawsze trzeba przeprowadzić szereg badań, a także wykonać na ich podstawie stosowną dokumentację. Jedną z najważniejszych jest dokumentacja hydrogeologiczna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dokument ten jest wymagany w trakcie realizacji każdej inwestycji budowlanej. Wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej oferuje Zakład Robót Geologiczno-Inżynieryjnych Geotest z Tychów. Zanim jednak możliwe będzie sporządzenie tej dokumentacji, niezbędne jest przeprowadzenie badań hydrogeologicznych.

Wspomniane prace terenowe wykonuje się nie tylko w przypadku nowych inwestycji, lecz również na zagospodarowanych terenach. Ważne jest także to, że sporządzeniem takiej dokumentacji mogą zająć się wyłącznie odpowiednio wykwalifikowani specjaliści, którzy mają stosowne uprawnienia. Wynika to z konieczności realizacji wielu badań i pomiarów w terenie oraz badań laboratoryjnych. Dokumentacja hydrogeologiczna składa się z części graficznej i opisowej.

Kiedy tworzy się dokumentację hydrogeologiczną?

Dokumentację hydrogeologiczną tworzy się, aby ustalić warunki hydrogeologiczne na danym terenie. Dokument ten należy sporządzić, jeżeli inwestycja budowlana uwzględnia stworzenie odwodnień mających na celu ułatwienie wydobycia kopalin. Poza tym dokument ten powstaje w przypadku inwestycji z uwzględnieniem wykonania odwodnień wiertniczymi otworami. Jako ostatni przykład można podać inwestycje budowlane, które mogą mieć negatywny wpływ na wody podziemne.

Jak tworzy się dokumentację hydrogeologiczną?

Podstawą do sporządzenia dokumentacji hydrogeologicznej są badania i pomiary terenowe. Dotyczą one geologicznej budowy terenu, a także występujących na danym obszarze warunków hydrologicznych. Specjaliści muszą uwzględnić między innymi skład chemiczny wód, a także inne ich właściwości. Kolejnym zadaniem jest wykonanie opisu warunków, w jakich występują wody podziemne. Dokumentacja hydrogeologiczna zawiera również charakterystykę warstw wodonośnych. Wszystkie informacje zawarte są w części graficznej i opisowej. Pierwsza część złożona jest np. z wykresów, obliczeń, map terenu, a także przekrojów hydrogeologicznych. W niektórych przypadkach niezbędne jest opisanie przedsięwzięć mających na celu ochronę naturalnego środowiska.