Budowa studni na działce bądź ogrodzie obok domu, jest bardzo ciekawym pomysłem. Jeśli jednak ktoś sądzi, że będzie to praca łatwa i przyjemna, ten się myli. Wymaga ona sporo czasu, specjalistycznych urządzeń i konkretnych materiałów. Ważne będzie też odpowiednie przeprowadzenie wszystkich prac - w tym pomoże nam Józef Uliasz. Poza odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i sprzętowym, trzeba będzie też dopełnić kilku formalności.

Jakie formalności należy wykonać?

W pierwszej kolejności, przed wykonaniem jakichkolwiek prac warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania terenu. Możliwe jest, że znajdują się na danej działce ograniczenia odnośnie do wykopu studni. Sprawdzić można to na szczęście przed zakupem działki. Budując studnię pobierającą wodę z pierwszego poziomu wodonośnego, nie potrzeba żadnych zezwoleń. Nie potrzeba też ich przy wierceniu studni na własnej posesji, nieprzekraczającej głębokości 30 m. Nie można z niej czerpać więcej wody, niż  pięć metrów sześciennych dziennie. Jeśli nie zostanie dotrzymany któryś z powyższych warunków, chęć wybudowania studni należy zgłosić do właściwego organu administracji architektoniczno- budowlanego. Oddając zgłoszenie, należy dołączyć do niego rysunki usytuowania studni na działce, poza tym oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i dokumenty, których wymóg określają osobne przepisy. Zgłoszenie takie traci ważność po dwóch latach, od jego złożenia.

Przygotowania do budowy

W pierwszej kolejności należy przygotować grunt. Najważniejsze będą warunki gruntowo- wodne na działce. Aby uzyskać interesujące nas na ten temat informacje, warto zgłosić się do firmy studniarskiej, takiej jak Wiercenie Studni Głębinowych - Uliasz. Jest to profesjonalna firma, znajdująca się w w Rogach, na terenie województwa podkarpackiego, która z pewnością pomoże nam pozyskać informacje na temat wymaganej głębokości wykopów oraz jakości wód. Zazwyczaj studnie pobierają wodę z głębokości około 15 metrów. Pamiętać warto, że im woda jest bliżej powierzchni, tym bardziej prawdopodobne jest jej zanieczyszczenie.

Rodzaje studni

Studnie można podzielić na:

  • Studnie kopane (cembrowe)

  • Studnie wąskorurowe (abisynki)

  • Studnie wiercone, z rurami osłonowymi (głębinowe)

Pierwszy ich rodzaj jest to klasyczny typ studni, z którego najczęściej pobierane są wody gruntowe. Zbudowana z betonowych kręgów, które umieszczane są w wykopie, nie są zazwyczaj głębsze, niż 10 m. Drugi typ  również nie przekracza zazwyczaj głębokości 10 m. Różnicę robi filtr, jaki ta druga posiada na końcu rury (przez którą woda jest pozyskiwana). Studnie wiercone są najdroższym typem studni, jednak zapewniają one wydobycie wody z różnych głębokości.

Montaż pompy przy budowie studni głębinowej

Specjalista Józef Uliasz wskazuje, że jeżeli decydujemy się na studnię głębinową, to konieczny będzie montaż pompy głębinowej. Przedsiębiorstwo realizuje usługi kompleksowo, a więc firmie w Rogach możemy powierzyć zarówno profesjonalne odwierty, jak i montaż niezbędnych komponentów. Wiercenie Studni Głębinowych - Uliasz działa w branży od 2005 roku zapewniając klientom takie usługi, jak:

  • wiercenie studni różnego rodzaju,

  • montaż pomp głębinowych,

  • badania i pomiary geologiczne.

Ponadto firma wykonuje montaż pomp ciepła oraz pomp z instalacją hydrauliczną, a także innego rodzaju roboty wiertniczne i odwierty geologiczne. Nowoczesne urządzenia i doświadczenie pozwalają na sprawną i rzetelną realizację usług.