Drewno na więźbę dachową zawsze musi spełniać wymogi stawiane tzw. drewnu konstrukcyjnego. Oznacza to konieczność doboru materiału zgodnego z normą PN-EN 338. W przypadku domów jednorodzinnych na ogół tartaki polecają klasę drewna minimum C24 w przypadku surowca przygotowanego z drzew iglastych bądź D24/30 przy postawieniu na drzewa liściaste. Jakimi cechami jeszcze musi wyróżniać się więźba? O drewnie, które należy wybrać do tworzenia takich konstrukcji, opowiadają fachowcy z Tartaku Malinka.

Więźba dachowa domu a gatunek drewna

Jak wyjaśniają pracownicy Tartaku Malinka, który działa w Wiśle, więźby dachowe domów jednorodzinnych najczęściej przygotowuje się z drzewa iglastego. Doskonale sprawdza się dla takich konstrukcji sosna, świerk oraz modrzew, ale czasem wybierana jest także jodła. Rzadziej inwestorzy stawiają na gatunki drzew liściastych, co ma związek z niekorzystnym stosunkiem ceny do jakości. Drzewa iglaste są bowiem tańsze, wytrzymalsze oraz łatwiejsze w obróbce. Podkreślić jednak trzeba, że na więźbę powinno wybierać się tylko selekcjonowane drewno z tzw. lasów kontrolowanych FSC,  spełniające po obróbce wysoki standard wytrzymałościowy wedle przytoczonej już normy PN-EN 338 dla drewna konstrukcyjnego. Określa ona bowiem:

  1. Właściwości sprężyste drewna – średni moduł sprężystości wzdłuż i wokół włókien, średni moduł odkształcenia postaciowego.

  2. Właściwości wytrzymałościowe drewna – ścinanie, zginanie, rozciąganie, ściskanie.

  3. Gęstość drewna – gęstość średnią  i charakterystyczną.

Drewno na więźbę, czyli materiał po specjalistycznej obróbce

Drewno na więźbę dachową domu jednorodzinnego nie tylko musi być przygotowane w klasie wytrzymałościowej nie mniejszej niż C24. Istotne są także inne parametry materiału, które uzyskuje się poprzez specjalistyczną obróbkę tartaczną techniczną i termiczną. Fachowcy z Tartaku Malinka tłumaczą, że pierwszą z nich jest odpowiednie formowanie drewna, czyli tworzenie tzw. tarcicy obrzezanej i struganej czterostronnej. To w takim kształcie obrobionego surowca tworzone są później pomniejsze elementy więźby dachowej tj. krokwie, płaty, murłaty, wieńce, wiązary i zastrzały. Co zaś z procesem obróbki termicznej? Jeden z pracowników Tartaku Malinka objaśnia:

Obróbka termiczna drewna przeznaczonego na więźbę dachową to jego suszenie komorowe oraz sezonowanie. Procesy te służą wytrącaniu z materiału wilgoci, która nie może być wyższa niż 12-15%. Prócz tego w obowiązku tartaku jest kąpanie drewna w roztworach impregnujących. Ponadto musi ono przechodzić obróbkę fitosanitarną. Mowa o termicznym usuwaniu z powierzchni i struktury drewna wszystkich mikroorganizmów wraz z formami przetrwalnikowymi. Bez takich zabiegów więźba nie mogłaby być trwała na lata i nie byłaby odporna na wodę, wilgoć czy ataki insektów.

Podsumowanie

  • Więźbę dachową domów tworzy się zwykle z drewna konstrukcyjnego iglastego w klasie C24 lub wyższej.

  • Drzewo, z którego tworzy się drewno konstrukcyjne, powinno pochodzić z lasów kontrolowanych FSC.

  • Drewno na więźbę dachową musi mieć formę tarcicy obrzezanej/struganej czterostronnej.

  • Drewno na więźbę dachową musi być impregnowane, suszone komorowo, sezonowane, a także musi przejść obróbkę fitosanitarną.