Projekt budowlany jest niezbędny, by móc rozpocząć budowę nowego domu jednorodzinnego. Nie należy go mylić z projektem architektonicznym, bo choć wchodzi on w skład projektu budowlanego – to dwa zupełnie różne elementy. Dokumenty te określają nie tylko wygląd domu i jego parametry, ale też zagospodarowanie terenu działki, przyłącza oraz stosowane technologie. Z czego składa się prawidłowo wykonany projekt budowlany? 

Elementy projektu budowlanego

Choć pojęcie „projekt budowlany” występuje w liczbie pojedynczej, w rzeczywistości oznacza ono zbiór kilku dokumentów, niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę i późniejszego rozpoczęcia prac budowlanych. Powinien być zgodny z prawem budowlanym, warunkami zabudowy na danej działce oraz ustaleniami w zakresie miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni.

W zakres projektu budowlanego zwykle wchodzi:

  •     projekt zagospodarowania terenu;

  •     projekt architektoniczno-budowlany;

  • oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą (drogi krajowe i wojewódzkie);

  • dokumentacje geologiczno-inżynierską oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektu budowlanego;

  • informacja o obszarze oddziaływania obiektu.

Projekty budowlane mogą różnić się między sobą w zależności od rejonu, w którym planujemy wybudować dom, a także jego wielkości, stopnia skomplikowania itd. Ceny projektów budowlanych również nigdy nie będą jednakowe, a przygotowywaniem poszczególnych ich elementów mogą zajmować się inne firmy.

Projekt architektoniczno-budowlany

Przedstawiciele Pracowni Projektowej Jolanta Kukowiecka-Strzelec podkreślają, że projekt budowlany nie jest tym samym, co projekt architektoniczno-budowlany. Osoby niedoświadczone bardzo często mylą te dwa pojęcia, a niestety nie są one synonimami. Jak sama nazwa wskazuje, projekty architektoniczne są wykonywane przez architekta, a ich celem jest graficzne przedstawienie wyglądu oraz wymiarów budynku. Powinien określać nie tylko ogólny wygląd budynku, ale też jego funkcje, rodzaj materiałów budowlanych i technologie, które będą stosowane podczas budowy.

Pracownia Projektowa Jolanta Kukowiecka- Strzelec została założona w 1995 roku i od tego czasu zdobyła szerokie grono zadowolonych klientów. Wykwalifikowani pracownicy zajmują się projektowaniem budynków, kosztorysowaniem, a także nadzorem budowlanym. Specjalnością Pracowni jest całościowe projektowanie domów oraz innych obiektów budowlanych, takich jak: budynki mieszkalne wielorodzinne, handlowo-usługowe i przemysłowe. Biuro oferujemy także dostosowanie gotowych projektów do warunków na konkretnym terenie.

Projekt zagospodarowania działki lub terenu

Jako element projektu budowlanego również jest on bardzo ważnym dokumentem. Prawidłowo wykonany zawiera takie elementy jak usytuowanie, obrys oraz układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, a także:

  •     sieci uzbrojenia terenu,

  •     sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków,

  •     układ komunikacyjny,

  •     układ zieleni,

  •      miejsce składowania odpadów,

  •     ogrodzenie.

Dopiero po przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, można złączyć je w jeden plik i przedstawić w urzędzie jako kompletny projekt budowlany.